Su çevrimli ısı pompası kullanılan bir mahalde enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis in a water source heat pump applied space
- Tez No: 154325
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüzde çok katlı binalar ve iş merkezlerinde eş zamanlı ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanmasında çevremizdeki yenilebilir enerji kaynaklarını kullanan, düşük enerji tüketimi ve yüksek performans katsayısına sahip ısı pompalan kullanılmaktadır. Bu çalışmada ısı pompalarının çalışma prensipleri, tarihsel gelişimi ve detaylı olarak da su kaynaklı ısı pompası sistemi incelenmiştir. Yapılan literatür çalışmaları ışığı altında mevcut ısı pompası sistemleri, tespit edilen önemli parametreler dikkate alınarak kendi aralarında kıyaslanmış ve sistemlerin birbirlerine nazaran avantaj ve dezavantaj lan hazırlanan tabloda sunulmuştur. Tezin amacı kapsamında uygulama bölümünde Mayadrom iş merkezindeki WSHP (Water Source Heat Pump) sisteminin enerji ve egzerji analizleri yapılmıştır. Çalışmada Carrier firmasının Block Load programı kullanılarak enerji hesaplan yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Isı pompası, WSHP, ekserji, su kaynaklı ısı pompası. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's refrigeration sector, low energy consuming and high efficient (high coefficient of performance) heat pump systems are being used in the skyscrapers and similar buildings. These heat pump systems uses energy sources which are not producing dust after consumption. This new generation air conditioning and refrigeration heat pump systems provides heating and cooling processes simultaneously. In this research work, the operating principles, historical developments and the water source heat pump systems are studied. Regarding to the results of the researches, heat pump systems are compared according to the main important parameters and the advantage/disadvantages are shown in table. The practical application of this thesis is concerning the energy and exegy calculations of the WSHP (Water Source Heat Pump) system which has been installed in the Mayadrom Tower CenterThe Carrier Block Load calculation programme was used during energy calculations. Keywords : Heat pump, WSHP, exergy, water source heat pump. Vll