Klasik motorlara saf oksijen verilmesinin irdelenmesi
The investigation of giving pure oxygen to the classic engines
- Tez No: 154412
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÖZDALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzün en önemli problemlerinden birisi hava kirliliğidir. 2000 yılı itibari ile ülkemizde satışı durdurulan, karbüratörlü motorların egzoz emisyon değerleri ve özgül yakıt tüketimleri, enjeksiyon sistemli taşıtlara göre oldukça yüksektir. İçten yanmalı motorlarda güç, motor silindirinde yakıtın uygun orandaki hava ile karıştırılarak yakılması sonucu elde edilmektedir. Performansın iyileşmesi, yakıtın çok kısa bir zaman içinde tam olarak yanmasına bağlıdır. Oysa karbüratörlü motorda yakıtın iyi şekilde zerrelere ayrılmadığı bilinmektedir. Bunun sonucu olarak motorun verimi düşmekte, yakıt sarfiyatı artmaktadır. Bu çalışmada karbüratörlü motorun yanma veriminin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Motora değişik basınçlarda ilave oksijen gönderilerek motor gücü, motor momenti, özgül yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarına etkisi incelenmiştir.Deneyler değişik hız testi ve sabit hız testi olmak üzere iki aşamada yapılmıştır. Her iki aşamanın sonuçlarında benzerlikler tespit edilmiş bulunmaktadır. Değişik hız deneyleri sonucunda ortalama motor gücü ve momentinde artış görülürken, her iki aşamada da ortalama özgül yakıt tüketiminde, CO emisyonunda, HC emisyonunda düşüş kaydedilmiş, CO2 emisyonunda, egzozda görülen O2 miktarında ve hava fazlalık katsayısında artış tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler : Karbüratörlü motorlar, oksijence zengin karışım, motor performansı, egzoz emisyonları, motorda yakıt tüketimi.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of today is air pollution. Including 2000, exhaust emission values and specific fuel combustions of carburator engines whose sales have been stopped are quite high compared to injector vehicles. In internal combustion engines, power is gained from the combustion of the mixture of fuel in the engine cylinder and appropriate proportion of air. Performance's getting beter depends on the total combustion of fuel in a very short period of time. However, it is known that fuel doesn't break into pieces efficiently in carburator engines. As a result of this, the efficiency of the engine decreases while fuel consumption increases. The aim of this study is to increase the efficiency of carburator engine combustion. Sending additional oxygen having different pressures to the engine, its effects on engine power, engine momentum, specific fuel consumption and exhaust pipe emissions have been analysed.Experiments have been made in two phases; various speed test and stable speed test. Similarities have been determined concerning the result of the two phases. Based on the various speed test results an increase has been determined in the average engine power and momentum. On the other hand in both phases a decrease has been determined in average specific fuel consumption, CO emission, HC emission and an increase has been determined in CO2 emission, O2 amount seen in exhaust pipe and air excess coefficient.Key words : Carburator engines, mixture having a lot of oxygen, engine performance, exhaust emissions, fuel consumption in engine.