Bartın ili orman endüstri işletmelerinin (KOBİ) yapısal ve ekonomik analizi
Socio-economic analysis of small and middle-sized forest product industry establishments in the province of Bartın
- Tez No: 154415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN KARAYILMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BARTIN İLİ ORMAN ENDÜSTRİ İŞLETMELERİNİN (KOBİ) YAPISAL VE EKONOMİK ANALİZİ Ayşin AŞKIN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmam: Doç. Dr. Selman KARAYİLM AZLAR Aralık 2004, 91 Sayfa Geçmişten bugüne kadar geçen süreç içerisinde belirgin olarak gözlenen bir çok değişimin yaşandığı dünyamızda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş ve istihdam yaratma, büyük sanayileri destekleyerek onları tamamlama, bölgeler arası dengesizliği giderme, esneklik ve yeniliklere açık olma, gelir dağılımım dengeli hale getirerek ekonomik ve sosyal hayatın istikrarlı biçimde devam etmesini sağlama gibi özellikleri bu işletmelerin önemini giderek artırmaktadır. Gelişme ve kalkınma süreci yaşayan ülkemizde de tüm sanayi sektörü içindeki payı oldukça yüksek olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin bugünkü ekonomi ve sanayileşme süreci içindeki yerinin iyi değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. IIIÖZET (devam ediyor) Araştırmada Bartın ilinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli orman ürünleri sanayi işletmelerinin ekonomik ve sosyal durumları anket tekniği uygulanarak incelenmiştir. İmalat ve orman ürünleri sanayisi işletmelerinin Türkiye deki durumu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel yapısı, tanımı, Türkiye ve dünya ekonomisindeki yeri ve önemi genel bilgiler kısmında verilmiştir. Çalışmanın daha sonraki bölümlerinde sırasıyla materyal ve yöntem olarak teorik çalışmalar sunulmuştur. Anket sonucunda elde edilen bulgular üçüncü bölümde ortaya konularak bu bulgular dördüncü bölümde değerlendirilmiş, beşinci bölümde sonuçlar sunulmuş ve altıncı bölümde de öneriler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar ve hesaplamalar sonucunda çalışmanın konusunu oluşturan işletmelerin sorunları belirtilerek çözüm önerileri getirilmiştir. Örnekleme tekniğine uygun biçimde yapılan istatistiki değerlendirmelerle Bartın ilindeki işletme yapılan ve çalışma konulan belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Küçük ve Orta Ölçekli Orman Ürünleri Sanayi İşletmeleri, Anket Tekniği, Sosyal ve Ekonomik Yapı. Bilim Kodu : 502.06.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis SOCIO- ECONOMIC ANALYSIS OF SMALL AND MIDDLE-SIZED FOREST PRODUCT INDUSTRY ESTABLISHMENTS İN THE PROVINCE OF BARTIN Ayşin AŞKIN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Departman of Forest Industry Engineering Thesis Advisor : Assoc. Prof. Selman KARAYI LM AZLAR December 2004, 91 Pages Features of little or middle scale enterpries like; creating business and employment, completing industries by supporting them, reducing regional differences, being flexible and open to the new developments, ensuring continuency of economic and social life balancing income distribution; are making them more important in a very fast changing world throught decades.ABSTRACT(continued) There's a need to eveluate and develop the place of little or middle scale enterprises, which have a very large portion of industry in our developing country and today's economy. In this research; Economic and social situations of little or middle scale wood releted enterprises of in Bartın were studied by a surveying method. General information chapter of the study includes the stuation of wood related industries, main structure and definition of small or middle scale industries the place and importance of them in Turkish and world economics. Materials and methods are presented in the next few chapters. Results of this study are presented in third chapter and the suggestion are in the sixth chapter. As of results of this research; the problems oand solution suggestions of this problems for those enterprises are presented. Structure and work topics of the enterprises of Bartm are evaluated by statistical methods according to example technique. Keywords : Production Industry, Forest Product Industry, Small and Middle Sized Establishments, Social and Economical Position. Science code : 502.06.01 VI