Tabii sirkülasyonlu güneş enerjili sistemlerde depolama tankı alt seviyesi ile kollektör üst seviyesi arasındaki yüksekliğin verime olan etkisinin incelenmesi
An investigation into the effect of height difference between the storage tank bottom level and collector top level in naturally circulated solar energy systems
- Tez No: 154424
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tabii sirkülasyonlu sıcak su hazırlama sistemlerinde, güneş enerjisini toplamak ve toplanan enerjiyi çalışma sıvısına aktarmakla görevli güneş kolektörü ile enerjinin depolanmasını sağlayan depolar arasındaki yüksekliğin verime olan etkisini inceleyen bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında güneş enerjili tabii sirkülasyonlu sıcak su hazırlama sistemleri ele alınıp geniş şekilde izah edilmiştir. İkinci kısımda ise; bütün özellikleri aynı olan iki adet kolektör sistemi tasarlanmıştır. Birbirinden sadece yükseklik bakımından farklı olan sistemlerden bir tanesi 45 cm yükseklikte sabit tutulup 20 cm'den başlayarak 10 cm aralıklarla 70 cm'ye kadar yükseltilmiştir. Sonuç olarak her iki sistemin performansları deneysel olarak incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır.Anahtar Sözcükler : Güneş Enerjisi, Güneş Kolletörleri, Sirkülasyon
Özet (Çeviri)
This study which investigates the influence of height difference between the solar collector, collecting and transferring solar energy into the working fluid and the tanks, enabling the storage of the energy, on the efficiency in naturally circulated hot water preparation systems consists of two sections. In the first section, preparation of hot water using naturally circulated solar energy systems were explained in detail. In the second section, two collector systems whose specifications were the same were designed. One of these systems was held constant at 45 cm while the other was held at 20 cm and then increased in steps of 10 cm until 70 cm. By doing so, the performances of the both systems were examined experimentally and the results were compared.Key Words : Solar Energy, Solar Collectors, Circulated