Hareketli platform izlemede güncel yaklaşımlar
Current approaches on tracking the moving platforms
  1. Tez No: 154435
  2. Yazar: MUSTAFA KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Güvenli yaşam kaygılarının arttığı günümüz koşullarında, ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri ile spor vb. aktivitelerde, havada, denizde veya kara üzerinde bir noktadan diğer bir noktaya gitmekte olan platformların (araç, malzeme, insan veya insan topluluklanmn), o anda dünyanın neresinde hangi koşullarda seyahat ettikleri, ne zaman evde olacakları hakkında istendiği her an bilgi alınabilmesi ve yönetilmesi, artık ciddi bir gereksinim olarak ortaya çıkmaktadır. Bu maksatla, çeşitli yöntemler kullanılabilir ve bunlardan bir tanesi de GPS alıcıları kullanarak yapılan izlemedir. Bu tez çalışmasında; Map Objects V2.1 bileşeni ile destekli Visual Basic V6.0 yazılım geliştirme paketi kullanılarak, sayısal harita desteğinde hareketli platformların izlenebildiği bir bilgisayar arayüzü geliştirilmiş ve V&PTS TURKA olarak isimlendirilmiştir. Geliştirilen bu arayüzde, çeşitli formatlarda, WGS84 veya ED-50 datumlannda, coğrafi veya UTM sistemlerinde koordinatlandınlmış ve her ölçekte raster veya vektör haritalar kullanılabilmektedir. Ayrıca, çeşitli GPS alıcıları kullanılarak belirlenen hareketli platformların koordinatları çeşitli iletişim sistemleri (yalm cep telefonları, GPS alıcılı cep telefonları, uydu sistemi telefonları, telsizler) ile izleme merkezine iletilebilmekte, Kalman filtresi kullanılarak da, uzaktaki veya yalandaki, duran veya hareketli her türlü platform, sayısal harita üzerinde dinamik olarak işaretlenerek, izlenebilmektedir. İzleme gerçek zamanlı yapılabildiği gibi gerçek zamanlı izleme sırasında tutulan kayıtlar kullanılarak daha sonra film gibi de izleme yapılabilmektedir. Hareketli platform izlenirken, kaza, kaçırılma, kaybolma gibi beklenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında izleme merkezine acil durum mesajları gönderilebilmekte ve izleme merkezindeki görevliler sesli veya yanıp sönen grafikler ile uyanlabilmektedirler. Bu arayüz ile hareketli platform izlemede elde edilebilecek doğruluk ile kullanılacak GPS alıcılarının ölçme doğruluğu, kullanılan sayısal haritaların üretim hataları, arayüzde kullanılan datum ve koordinat dönüşüm algoritmalarının hassasiyeti, kullanılan haritaların görüntü çözünürlükleri ve ayrıca haritaların üretiminde kullanılan altlıkların standart ölçeği arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. GPS için seçimli erişebilirlik uygulanmadığı günümüzde, standart GPS alıcıları ve 1:25.000 ölçekli raster haritalar kullanıldığında, yol güzergahları üzerindeki hareketli platformlar yolu ortalayacak şekilde harita üzerine işaretlenebilmekte, özellikle kavşaklara gelindiğinde multipath etkilerinden çok etkilenilmekte, her şeye rağmen genellikle 3-4 metre doğruluklarla izleme yapılabilmektedir. Daha yüksek doğruluk ile hareketli platform izlenmesi istenirse Diferansiyel GPS sisteminin aktif olduğu şartlarda izleme yapılması gerekmektedir. Bunun için de; sabit istasyonlar tarafından RTCM SC-104 formatında yayınlanan düzeltme bilgilerini alarak bunlardan düzeltilmiş koordinatlarını hesaplayabilen ve NMEA formatında bilgiler üretebilen alıcılar kullanılabilmektedir. Bu arayüzde Kalman Filtresi kullanılması suretiyle daha hassas izleme yapılabilmekte, GPS alıcı sinyallerinde karşılaşılan sinyal kesiklikleri onarılabilmekte ve vektör harita öznitelik bilgilerinden de yararlanılarak multipath etkileri %85 düzeyinde onanlabilmektedir. Geliştirilen bu arayüz ile çok sayıda uygulamalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, under the situations of increasing anxieties for safety living, it is appeared as a serious requirement to get information whenever the locations and the situations of the moving platforms (vehicles, assets, a person or human groups) are desired while they are travelling from one point to the other on the land, sea or in the air for the aims of transportations, travellings, sports and similar activities and also to get information about the arrival times to be at home and to manage these moving platforms. For this reason, variety of tracking techniques can be used and one of them is tracking by using GPS. In this study; a computer interface for tracking the moving platforms has been developed on Visual Basic V6.0 environment supported with Map Objects V2.0 and it is named as V&PTS TURKA. The interface is configured as to be run with either vector or raster maps (which may have various scales, various formats, WGS84 or ED-50 reference systems and geographic or UTM coordinates). Furthermore, the moving platforms' coordinates observed by various types of GPS receivers can be sent to tracking centers by using a variety of communication systems (cellular phones, GPS embedded cellular phones, satellite phones, wirelesses) and then the coordinates received at the tracking centers can be located on digital maps dynamically by applying Kalman filter algorithms. The tracking can be performed by locating the coordinates of moving platforms either at real time or later like a movie. If one meets with any unexpected situation like an accident, a kidnapping or a miscarrying during a moving platform tracking application, emergency messages with coordinates can be sent to the tracking center and the people on duty at the tracking center can be alerted with sounds or flashing graphics on the interface. There is a strict relation between the accuracy of moving platform tracking, the accuracy of GPS receivers and production errors of digital maps used for moving platform tracking, the precision of datum and coordinate transformation algorithms, the image resolutions of raster maps and the standard scales of the maps used in the system. While selective availability application for GPS signals is off today, the trace of the moving platforms equipped with standard GPS receivers travelling on roads can be located through the center line of roads on 1 :25.000 scaled raster maps with the accuracy of 3 and 4 meters. If more accuracy is desired for tracking a moving platform, it must be applied while the situations of Differential GPS is active. For that reason, the receiver which is able to compute the coordinates themselves by applying the corrections broadcasted by DGPS base stations at RTCM-SC104 format and also is able to output NMEA sentences can be used. More precise trackings of moving platforms can be performed, GPS signal blockings during the trackings can be repaired and multipath effects on GPS signals can be reduced with the percent of 85 by using the Kalman filters with the aid of vector map attributes. Many applications were performed with this interface.