Türkiye'de afet sonrası sürdürülebilir barınma sistemi yaklaşımı
A system approach for sustainable housing after the disaster in Turkey
  1. Tez No: 154464
  2. Yazar: SEVGÜL LİMONCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ BAYÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Türkiye'de doğal afetlerle çok sık karşılaşılmakta ve sonucunda yüksek bedeller ödenmektedir. Özellikle afetlerin doğrudan etkileri en çok barınma sorunu üzerinde görülmektedir. Türkiye'de afet sonrası barınma yaklaşımları üç aşamada ele alınmaktadır :. Acil Yardım Aşaması ( Çadır, vb...). Rehabilitasyon Aşaması ( Geçici konut, vb....). Yeniden Yapım Aşaması ( Kalıcı konut ) Ancak bu üç aşamada da; belirli bir strateji yoktur, izlenecek yolun kararı afet sonrasına bırakılmaktadır ve bu eksiklik afetlere karşı hazırlıklı olunmasını engellemektedir. Ayrıca bu üç aşamalı afet sonrası barınma yaklaşımı afetzedelerin gereksinimlerini aşamalı olarak, ivedilikle karşılamakta ve ülke kaynaklarını verimli kullanmakta yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda afet sonrası barınma sorununa karşı önceden hazırlıklı olmak, afet bölgesine ait tüm etkileşen bileşenleri bir arada görebilmek için sorunu sistem olarak ele almak; afetzedelerin barınma sorununu aşamalı, ivedi, ülke kaynaklarını verimli kullanarak çözmek için de sorunu sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde çözmek amaçlanmaktadır. Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sistemini kurmak ve karar adımlarını oluşturmak için, sorunun sistem bileşenlerinin belirlenmesi gerekmektedir: Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sisteminin Amaçları, Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sisteminin Kaynaklan, Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sisteminin Eylemleri, Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sisteminin Çıktısı. Sistemin kurulması, sistemin amaçlarının ve kaynaklarının belirlenmesi ile eylem adımları;. Sürdürülebilir Acil Yardım Aşaması ( Acil barınma birimleri ). Sürdürülebilir Rehabilitasyon Aşaması ( Çekirdek konutlar ). Kalıcı Konuta Dönüştürme Aşaması ( Kullanıcı gereksinimlerine göre çekirdek konutların kalıcı konuta dönüşmesi ) olarak ortaya çıkmaktadır. Her bir eylem aşaması bir sistem olarak ele alınmalı ve tüm bileşenleri; amaçlan, kaynaklan, eylemleri, çıktıları oluşturularak karar adımları belirlenmelidir. Afet Sonrası Sürdürülebilir Barınma Sistemi, Türkiye genelinde tüm bölgelerde afet öncesinden kendi yerel verileri doğrultusunda kurulmalı, afet öncesi yapılması gerekli eylemler yerine getirilmeli, afet durumunda izlenecek yol önceden çizilmelidir. Ayrıca bir denetim çizelgesi üzerinde, bölgeler, afete karşı hazırlıklarının ne noktada olduğunu, neler yapmaları gerektiğini ve eylemlerin hangi ekiplerin sorumluluğu altında yürüyeceğini izleyebilmelidir. Anahtar Kelimeler : Afet, afet sonrası barınma sorunu, acil yardım aşaması, rehabilitasyon aşamasi, yeniden yapım aşaması, sürdürülebilirlik, sistem, sistem yaklaşımı, afet sonrası sürdürülebilir barınma sistemi. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey natural disasters are seen very often and their consequent costs are very high. Especially direct effects of the disasters are on housing problems. In Turkey approaches to housing problems are taken in three levels :. Emergency Relief Level (Tents,...). Rehabilitation Level ( Temporary housing,... ). Reconstruction Level (Permanent housing,...) But there is no specific strategy and also no decision about solving method of the problem. It is always decided after the disaster in all these three levels. This prevents to be ready against the disaster. Beside these, this three leveled housing approach after the disaster can not provide the necessity needs of victims, in orderly, urgently, economically and it's also inadequate to use the country's resources productively. Therefore;. It is aimed to take the problem as a system, to see all components related with the problem and the district and to be ready against the housing problems mat will occur after the disaster.. It is aimed to get a solution equipped with sustainability criterion to solve the victims housing problems in orderly, urgently, economically by using the country's resources productively. To establish a sustainable housing system after the disaster and fix the decision steps, the system components should be determined: Objectives of Sustainable Housing System After The Disaster, Resources of Sustainable Housing System After The Disaster, Activities of Sustainable Housing System After The Disaster, Outputs of Sustainable Housing System After The Disaster. By establishing the system and determining the system's objectives and resources; the activity steps appear as seen below.. Sustainable Emergency Relief Level ( Urgent sheltering units ). Sustainable Rehabilitation Level ( Nucleus unit as a temporary housing ). Change into Permanent House Level Each activity level should be considered as a system with all its components which consist of objectives, resources, activities, outputs and the decision steps should be determined. Sustainable Housing System After The Disaster should be established in the districts of Turkey's general before the disaster, according to its local datas. The activities that must take a place before disaster should be carried out and the ways that will be followed at the time of disaster should be determined before it happens. Also on a supervision chart, the districts could have follow their readiness positions against the disaster, what to do next according to this and which teams will be responsible of the activity in turn. Key Words : Disaster, housing problem after the disaster, emergency relief level, rehabilitation level, reconstruction level, sustainability, system, system approach, sustainable housing system after disaster. Vlll