Yapı içi hava niteliği risk süreci modeli belirlenmesi
Evaluation of an indoor air quality risk analysis model
- Tez No: 154463
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE BALANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İnsanın en temel gereksinimi, yaşamım sağlıklı bir şekilde sürdûrmesidir. İnsan çoğu zamanını yapı içinde geçirdiği için yapı içi hava niteliği (IAQ) bu sağlıklı ortamı oluşturmak açısından önemlidir. Yapı içi havasını doğal ve yapay kirleticiler kirletir. Bu kirleticiler gazlar ve buharlar, parçacıklardır. Gazlar ve buharlar; yamçılar (karbon monoksit, nitrojen oksitleri, sülfür dioksit, kömür dumanı vb.), uçucu organik bileşikler - VOC (formaldehit, benzen vb.), zararlı doğal gazlar (radon, ozon)dır. Parçacıklar; asm parçacıklar, organizmalar (bakteriler, mantarlar, virüsler, vb.)dır. Her kirleticinin yapısı farklıdır. Bu çeşitlilik insan sağlığı ve alınacak önlemlerde de değişiklik gösterir. Farklı kirleticilere karşı farklı kişiler, farklı riskler oluşturur. Kirleticilerin sınır değerleri, kaynaklan ve kullanıcıda oluşturduğu sağlık sorunları; risklerin belirlenmesi ve çözümü için bilinmesi gerekir. Bir yapının iç hava niteUğinin değerlendirmesi için risk sürecinin incelenmesi gerekmektedir. Yapı içi hava niteliği risk sürecinde, ön araştırması ile modelin uygulanacağı yapı ve kullanıcısı tanımlanır. Risk değerlendirmesi adımında kirleticilerin hangi seviyelerde insan sağlığını nasıl etkilediği belirlenir, ölçümleri yapılır, sınır değerlere göre kirleticilerin kullanıcı üstündeki sağlık etkileri bulunup, oluşacak risk foktörler hesaplanır. Her kirleticinin risk faktörü toplanıp, toplam risk belirlenir. Risk yönetimi adımında bu risklerin kabul edilebilir sınırlarda olup olmadığı belirlenir. Alman karara göre son adım olan uygulama yapılır. Uygulamada karar; kabul edilemez risk ise, riskin düzeyine göre; yapı iyileştirilir, yapı yok edilmeden terk edilir veya yapı yıkılır, kabul edilebilir risk ise; yapıya müdahale edilmez. Yapı içi hava niteliği risk süreci mimarların etkin görev aldığı birçok bilim dalından uzman içeren bir grubun uygulayacağı bir modeldir. Anahtar Kelimeler : Yapı içi hava niteliği, yapı içi hava kirleticileri, yapı kaynaklı sağlık sorunları, risk süreci, risk değerlendirmesi, risk yönetimi ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most basic need of all humans is to lead a healthy life. Since people spent most of their time indoors, indoor air quality plays an important role to form a healthy environment. Natural and artificial pollutants pollute the indoor air. These pollutants are gas and vapors, particles. Gas and vapors are; combustion products (carbon monoxide, oxides of nitrogen, sulfur dioxide, coal smoke etc.), volatile organic compounds (formaldehyde etc.), toxic natural gases (radon, ozone). Particles are; aerosols, organisms (bacteria, fungi, virus). AH the pollutants have different structures. This variation makes differences in the adverse health effects on human and the preventions that should be taken. Different pollutants cause different risks in different people. Acceptable exposure levels, sources and adverse health effects of indoor air pollutants must be known for determination and evaluation of risks. To evaluate an indoor air quality of a building, risk analysis must be examined. Building itself and the occupants are determined in pre - research step of indoor air quality risk analysis. In risk assessment step, health effects on people at any concentrations, any level are determined. Indoor air pollutants are than mesasured. With the determined health effects on people, the risk factors are calculated. All the pollutants' risk factor is added up to form the total risk. According to the total risk, risk of the building is determined. In risk management step, it is determined if risks are in acceptable or unacceptable level. Accourding to the decision, the last step application is taken place. If the decision is risks are in unacceptable level, building İs improved, building is left without doing anything to improve or building is demosHshed. If the decision is risks are in acceptable level, no application is done in the building. Architects playing an important role, a group, consist of different experts, is applying the model of indoor air quality risk analysis. Keywords : Indoor air quality, indoor air pollutants, health effects related with the building, risk analysis, risk assessment, risk management