Bakır iyonlarının kongo kırmızısı kaplanmış XAD-7 reçinesi üzerinde zenginleştirilmesi
The preconcentration of copper ions on congo red-impregnated XAD-7 resin
- Tez No: 154518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ALPDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Ligand kaplı çeşitli reçineler kullanılarak yapılan sulu sistemlerdeki eser metallerin tayini, yöntemi oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada kongo kırmızısı kaplı Amberlit XAD-7 reçinesi üzerinde bakır (II) iyonunun önzenginleştirilmesi incelendi. İlk olarak ligandın, reçine üzerinde uygun koşullarda immobilize edilmesi için kesikli ve kesiksiz çalışmalar yapıldı; pH, adsorban türü ve miktarı gibi çeşitli parametreler ölçüldü. Kongo kırmızısının, en yüksek adsorpsiyonu, XAD-7 reçinesi üzerinde pH=8'de sağladığı görüldü. Bakır metalinin kongo kırmızısı ligandıyla hangi şartlarda kompleks verdiği araştırıldı, buna göre bakır yüklemesi pH=7,5'ta gerçekleştirildi. Bakırın geri kazanımı için, elüent cinsi ve hacmi araştırıldı, en uygun elüentin asetonda hazırlanmış 1 M HNO3 olduğu ve 10 mL'sinin elüsyona yeterli olduğu sonucuna varıldı (%98 geri kazanım). 0,5 g. reçine kullanılarak, en fazla 200 ug bakır ve 1250 mL sulu çözeltide zenginleştirme faktörü 250 olarak hesaplandı. Geliştirilen zenginleştirme yöntemi 20 ug bakır katılmış musluk suyunun AAS ile analizine uygulandı. Anahtar Kelimeler : Kongo Kırmızısı, Bakır, Önzenginleştirme, AAS. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various ligand impregnated resins are used widely in the determination of trace elements in aqueous systems. In this study, the preconcentration of copper (II) ions on congo red imregnated XAD-7 resin was investigated. In order to impregnate the resin, it was contacted with aqueous solutions of congo red. Optimal conditionswere studied such as batch and column technique, pH, the quantity and the type of the adsorbent. Maximum ligand adsorption was achieved at pH = 8 on XAD-7. Optimum experimental conditions were investigated for the complexation of copper ions with congo red. According to this study, the sorption of copper ions was made at pH=7.5. For the desorption of copper ions from impregnated resin, several parameters were examined such as the type and the volume of the eluent. As a result, the maximum recovery (%98) was obtained with 10 mL of 1 M HNO3 prepared in acetone. Using 0.5 g of resin, a preconcentration factor of 250 was obtained up to 200 ug of copper and 1250 mL of aqueous solution. Developed preconcentration method was applied to the AAS analysis of tap water which is spiked with 20 ug of copper. Keywords : Congo red, copper, preconcentration, AAS. IX