Mikroişlemciler yardımı ile step motor kontrolü
- Tez No: 15453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Step motorların kullanımı günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bunlar in Mikrobilgisayarlarla kullanımı ise bilgisayar kontrollü takım tezgahlarının (CNC) ve robot teknolojisinin gelişmesine yol açmıştır. Bu tezin hazırlanış amacı mikroişlemcili bir devre vasıtası ile step motoru kontrol etmekti. Step motorun çalışma prensibi, tipleri ve ( imkanları I incelenerek ayrıntılı bir şekilde sunuldu. Step motorların yetenekleri onları sürmek için kullanılan devreler ile yakından alakalıdır. Çeşitli sürücü devreler incelendi' ve bunların çalışma prensipleri hakkında genel bilgiler verildi. Step motorun adım sayısı, yönü ve adım tipi hakkındaki datalar PC bilgisayarın Klavyesinden okundu ve bu datalara göre motorun sürücü devresi için gerekli olan taban sinyaller mikroişlemcili devrenin çıkışından elde edildi.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY Nowadays step motors are being used increasingly in Industry. Because micrcomputers and CNC and robots were rapidly developed by using step motors. In this thesis the step motors were trayed to be controlled by using microprocessor set. The types f step motors and the principle of step motors were investigated and detail ly presented. The capasty of step motors are relates to their driver circuits. A variety of driver circuits were also investigated and presented. All the datas of step motors were obtained from the keyboard of the PC computer. These datas number of steps and type of steps and direction. The base signal type of driver circuit of step motor were provided from the microprocessor set.