Intel 8088 mikroişleyici tabanlı yazılım ve donanım sınama sistemi
Intel 8088 microprocessor based software and hardware test system
  1. Tez No: 12639
  2. Yazar: ÇAĞATAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SAATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET INTEL 8088 MİKROİŞLEYİCİ TABANLI YAZILIM VE DONANIM SINAMA SİSTEMİ Günümüzde mikroişleyici tabanlı geliştirim sistemleri (development kits), gerek endüstride gerekse öğretim ortamlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroişleyici içeren donanımlar üzerine yazılım ya da donanım üretimmde,yazılımcı/donanımcı emeğinden azami kazanç sağlamak bu tip sistemler sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Intel firmasının klasik bir görünüm almış olan son derece yaygınlaşmış 8088 mikro işleyicisi için, bir geliştirim sistemi tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sistemle, kullanıcılar, ucuz ve tek bir iletişim ortamına bağlı, birden fazla sistemden birisi üzerine yazılım yükleyebilecek, yazılım kodlaması ve derlemesi işlevini herhangi bir kişisel bilgisayardan yapabileceklerdir. Sistem üzerine yüklenen yazılımın, sağlanan monitör yazılım aracılığı ile test edilmesi, adım adım (single-step) işletim, durma noktası (breakpoint) belirleme, komutların sembolik karşılıklarını (disassembly) alma gibi 11 adet işlev yardımı ile sözkonusudur. Ayrıca, var olan alt yapı, yoluyla, sisteme ek donanım bağlanabilmesi ve sistem belleğinde geliştirilmekte olan yazılımla, geliştirilmekte olan donanımın denetimi mümkün olabilmektedir. Ayrıca kullanıcı ile iletişim, LCD-tuştakımı ya da bir seri terminal aracılığı ile olabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, sözkonusu işlevlerin gerçekleştirilmesi için 8088 tabanlı bir donanım, bu donanım üzerinde çalışan ve 8088 simgesel dili ile yazılmış 3550 satır bir program ve kişisel bilgisayar üzerindeki kullanıcı programlarının aktarılmasını sağlayacak“C”dili ile yazılmış bir program tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY.“”INTEL 8088 MICROPROCESSOR BASED SOFTWARE AND HARDWARE TEST SYSTEM Today micropprocessor based development kits are finding widespread use both in the industry and academic organization. These systems facilitate the hardware and software development on microprocessor based systems and improve the efficiency of the engineers in these areas. With these in mind a development kit for the Intel 8088 microprocessor has been designed and developed. The advantage of this system is that programmers could be loaded to any number of development kits through one personal computer and these could be tested and executed under the control of a display connected to the systems individually. These functions such as single- step execution, setting of a breakpoint, disassembly of the loaded program can be carried out with the monitor sofware provided on the development kit. External cards can also be connected to the slot available on the development system and these could also be tested by this user program under the control of the monitor. The user interface to the syatem could be a serial terminal or a keyboard and an LCD. Development system is based on Intel 8088 microprocessor, and the on board software is 3550 lines of 8088 assembly language. On the PC side the communication program for downloading object codes has been developed using“C”.