Rijit bir alt tabakaya sürekli direnç kaynağı ile kaynaklanmış köşebent sac'ın gerilme ve kırılma mekaniği analizi
Stress and fracture analysis of resistance welded L-shaped and straight sheet
- Tez No: 154554
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
V ÖZET Bu tez kapsamında, bir çok pratik kullanım yeri bulunan direnç kaynağı ile yapılmış bağlantılardan biri olan kalın bir altlık üzerine köşebent şekli verilmiş ince bir sac'ın kaynağı, kaynak yapısının geometrik ve diğer tasarım ölçütlerine dayalı olarak sağlamlığı, bağlantıyı iyileştirmek için göz önünde bulundurulabilecek değişkenlerin sonuç üzerine etkileri incelenecektir. Belirlenen kaynak yönteminin değişkenleri esas alınarak yapılmış olan kaynak üzerinde farklı kalınlıklarda ve farklı eğrilik yarıçaplarındaki köşebent geometrisinin analizi yapılacaktır. Mekanik biliminde geniş bir kullanım alanı bulunan ve doğruluğu bir çok deneyle kanıtlanmış olan sonlu elemanlar yöntemi kullanılacaktır. Araştırma kapsamında gerilme analizleri ve kırılma davranışı analizleri yapılacaktır. Analiz; problemin geometrik modellenmesi, yük ve sınır şartlarının uygulanması, gerilme analizi ve çatlak bulunması halinde kırılma davranışı analizi olmak üzere 4 asıl aşamada yapılacaktır. Bu aşamalar incelecek olan her değişken için tekrarlanarak genel bir yaklaşım sağlanmaya çalışılacaktır. Analizler için Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen FRANC 2D sonlu elaman analiz paketi kullanılacak olup program ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Emin ERGUN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The behaviour of resistance welded straight and L-shaped sheets under the tension force is investigated by using the finite element method. The fracture behaviour of the joined structure is considered under the assumption of a crack at the interface of welded sheets. For the analysis, the plates of various thicknesses, different bent-curvatures of L shaped sheet and several weld nugget sizes are taken as the variables. The behaviour of crack propagation is analysed under linear elastic fracture mechanics conditions. An attempt for the evaluation of fatigue life of the structure is also made. Emin ERGUN