Zeminlerin sıvılaşması ve sıvılaşma analizi
Liquefaction of soils and liquefaction analysis
  1. Tez No: 154581
  2. Yazar: AZİZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BERİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET 17 Ağustos Depremi 'nde de görüldüğü gibi zemin mukavemetindeki azalma veya mukavemetin tamamen ortadan kalkması, toprak kayması, yapıların oturması, yan yatması, devrilmesi gibi çeşitli yapısal hasarlar meydana getirmektedir. Suya doygun, kumlu ve siltli zemin tabakalarında depremler sırasında meydana gelen sıvılaşma olayının bu hasarların sebebi olabileceği düşünülmüş, böylece sıvılaşmanın mekanizması ve etkileri incelenmeye başlanmıştır. Sıvılaşma potansiyeli değerlendirmeleri ve sıvılaşma analizi kriterlerinin karşılaştırmasını konu alan bu tez çalışmasında, bir çok araştırmacının çalışması incelenmiş ve derlenen bilgiler yardımıyla sıvılaşma potansiyelini etkiliyen faktörler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca sıvılaşma analizleri ışığında, sıvılaşmaya karşı güvenlik sayısının belirlenmesi için Geoliq2004 bilgisayar programı geliştirilmiştir. Anahtar kelimeler : sıvılaşma, SPT, CPT, deprem, boşluk suyu basıncı, zeminlerin mukavemeti, Geoliq2004
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decrease in the soil strength or completely loss of soil strength, bring into existence of some damages like sandslides, structures to sink in soil, lie down or fall over as observed during the earthquake in August 17, 1999. Liquefaction that can occur in saturated sand and silty soil layers during earthquakes is considered as the reason of these damages. Therefore the mechanism and effects of liquefaction phonemena were started to examine. In the scope of this study, which is mainly targeting the subject of liquefaction potential evaluations and comparisons in the liquefaction criteria, studies of various scientists are reviewed in order to illuminate the event of liquefaction due to the acquired information from these past studies. The facts that mainly affecting the liquefaction potential are summarized in detail, particulary, it is focused on the subject of liquefaction potential due to the type of soil under various conditions. Furthermore, with the guidance of liquefaction analysis, Geoliq2004 computer software was developed for the calculation of factor of safety against to liquefaction. Keywords : liquefaction, SPT, CPT, earthquake, pore pressure, resistance of soils, Geoliq2004 XI