Determination of monomer reactivity ratios in N-isopropylacrylamide and itaconic acid copolymers
N-izopropilakrilamid ve itakonik asit kopolimerlerinde reaktiflik oranlarının belirlenmesi
- Tez No: 154616
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
«N-IZOPROPILAKRILAMID - ITAKONIK ASİT KOPOLIMERLERINDE MONOMER REAKTİFLİK ORANLARININ BELİRLENMESİ“ ÖZET Kopolimerlerin sentezi üzerindeki çalışmalar farklı fiziksel ve kimyasal özellikleri bir arada bulundurmak için yapılmıştır. Kopolimerlerde monomerlerin zincir boyunca düzenlenmesi, büyüme basamağında, büyümekte olan zincirin uç grubundaki veya sondan bir önceki grubun reaktifliğinden etkilenir. Kopolimerizasyonda monomerlerin reaktifliğinin hesaplanması önemlidir. Bu hesaplama için bir çok doğrusal ve doğrusal olmayan metod vardır. Bu çalışmada itakonik asit (IA) ve N-izopropilakrilamid (NIPAAm) monomerlerinden farklı pH değerlerinde (pH=3 ve pH=5) hazırlanan kopolimerlerde reaktiflik oranlan hesaplandı. IA mpnomerinin diasidik özellikli ve NIPAAm monomerininde pH ve ısı duyarlı olduğu bilinir. Kopolimerizasyon İM monomer konsantrasyonunda 25 mi çözeltide 1.0 10”2 M K2S2Ö8 ile başlanarak sulu çözeltide, azot atmosferinde sabit pH değerinde sentezlendi. Reaksiyon süresi, dönüşüm en fazla 15% olacak şekilde belirlendi. Hazırlanan örnekler asetonda iki defa çöktürülmek suretiyle saflaştınldı. pH=3 ve pH=5'deki reaktiflik oranlarmm belirlenmesinde kullanılan polimerizasyon koşullan Tablo 1.1. de verilmiştir. Farklı pH'larda hazırlanan homopolimerler, farklı pH'lardaki kalibrasyon eğrilerini hazırlamak için sentezlendi. Elde edilen homopolimerler ve kopolimerlerin FTIR spectrumlan çekilerek incelendi. XVKopolimerler sentezlendikten sonra bileşimleri kondüktometrik ve potansiyometrik titrasyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Kalibrasyon eğrilerinin çizilmesi için önce PIA'in 0.1N NaCI içinde farklı konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlandı. PIA çözeltilerinin titrasyonu potansiyometrik ve kondüktometrik metodlar kullamlarak 0.1N NaOH (F=0.9443) ile yapıldı. Dönüm noktalan için sarf edilen 0.1N NaOH hacimleri PIA konsantrasyonuna karşı grafiğe çizildiğinde pH=3 ve pH=5 için kalibrasyon eğrileri elde edildi. Tablo 1.1. Hazırlanan örneklerin polimerizasyon koşullan. (T=50°C ve N2 atm.). saat. XVIŞekil 1.1. pH=3 ve pH=5 için Kalibrasyon Eğrileri (Kondüktometrik Metod) Şekil 1.2. pH=3 ve pH=5 için Kalibrasyon Eğrileri (Potansiyometrik Metod) xvııTablo 1.1. 'de sentez koşullan verilen kopolimerlerin 0.1N NaCFde hazırlanan çözeltileri 0.1N NaOH ile titre edildi. Titrasyonda dönüm noktalarına karşılık gelen hacim değerleri, kullanılan yönteme uygun kalibrasyon eğrisinde işaretlenerek, kopolimerlerdeki IA bileşimi (Fia) bulundu. Başlangıçtaki IA bileşimi (f^) ile beraber sonuçlar Tablo 1.2. ve 1.3. de toplu olarak gösterilmiştir. Tablo 1.2. Kondüktometrik ve potansiyometrik titrasyon sonuçlan (pH=3). Tablo 1.3. Kondüktometrik and potansiyometrik titrasyon sonuçlan (pH=5). xvmTablo değerleri Finemann-Ross, Kelen-Tüdös, Genişletilmiş Kelen-Tüdös, Mayo-Lewis ara kesit doğrusal metodlan ile Tidwell-Mortimer doğrusal olmayan metoduna uygulanarak hesaplanan reaktiflik oranlan Tablo 1.4. de verilmiştir. Tablo 1.4. IA (1) and NIPAAm (2)'in farklı pH'larda belirlenen reaktiflik oranlan. Reaktiflik oranlan pH arttıkça beklendiği gibi değişiklik göstermiş ve pH=3'de IA daha aktif bir komonomer iken pH=5'de NIPAAm daha reaktif duruma geçmiştir. Bu durum literatür ile uyumlu bir sonuçtur. xıx
Özet (Çeviri)
“DETERMINATION OF REACTIVITY RATIOS IN N-ISOPROPYLACRYLAMIDE AND ITACONIC ACD3 COPOLYMERS ”SUMMARY Works on the synthesizing of the copolymers was done to prepare different physical and chemical properties together in the chain. Arranging of the monomers along the copolymer chains affected in the propagating step either terminal unit or the penultimate group of the propagating chain. In the copolymerization process, calculating of the monomer reactivities is important. Many linear and non linear methods can be used for this calculations. In this work the reactivity ratios of itaconic acid (IA) and N-isopropylacrylamide (NiPAAm) copolymers, prepared at different pH values (pH=3 and pH=5), was calculated. It is known that IA monomer has diacidic feature and NIPAAm is pH and thermo sensitive monomer. Copolymers were obtained 1M monomer concentration in 25ml solution by using lxl CPM K^SsOg initiator, in aqueous media at N2 atmosphere and constant pH value. Reaction period was kept the conversion up to 15%. The prepared samples were precipitated to purify in acetone twice. Reaction conditions of polymerization for using the determine the reactivity ratios at pH=3 and pH=5 were given in Table 1.1.The homopolymers were used to prepare the calibration curves. Homopolymers synthesized at different pH values were used to plot calibration curves at different pH values. The homo and copolymers were identified by FTIR spectrum. The mole fractions of copolymers were determined by using conductometric and potentiometric methods. Firstly, for plotting the calibration curve, the homo PIA was dissolved in 0.1N NaCI in different concentrations. These solutions were titrated by potentiometric and conductometric methods using 0.1N NaOH (F=0.9443). The volumes of the 0.1N NaOH used in the inflection points versus PIA concentration were plotted for pH=3 and pH=5 values to obtain the calibration curves. hours. XIFigurel.l. Calibration curves at pH=3 and pH=5 (Conductometric Method) Figure 1.2. Calibration Curves at pH=3 and pH=5 (Potentiometric Method) xnCopolymers whose the synthesis conditions were given in Table 1.1., were dissolved in 0.1N NaCI solutions and titrated with 0.1N NaOH. The NaOH volume requested for the infection points were applied to the appropriate calibration curve to calculate the IA mole fraction (Fia) in the copolymers. Feed compositions of IA (fiA) with Fia were collected in Table 1.2. and Table 1.3. Table 1.2. Copolymerization Conditions for IA and NEPPAm Copolymers at Constant pH=3 (T=50°C andN2 arm.) Table 13. Conductometric and Potentiometric Titration Results of PIA at pH=5 XlllThe values obtained from this tables were applied to Finemann - Ross, Kelen - Tudos, Extended Kelen - Tudos, Mayo - Lewis linear methods and Tidwell - Mortimer, non linear methods to calculate the reactivity ratios of monomers and the results were given in Table 1.4. Table 1.4. The reactivity ratios of IA (1) and NEPAAm (2) at different pH values. Reactivity ratios showed the expected changing with increasing the pH value and IA is active monomer pH=3, while NIPAAm is the active one in pH=5. These result is consisted with the literature. xiv