Degradation of pitch components in reycled cardboard production by fungal lipase
- Tez No: 154622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TAMERLER BEHAR, YRD. DOÇ. DR. HAKAN BERMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KARTON ÜRETİM İŞLEMİNDE PITCH BİLEŞİKLERİNİN KÜF MANTARI LİPAZI KULLANILARAK DEGRADE EDİLMESİ ÖZET Pitch maddelerinin biyolojik olarak arındırılması, kağıt endüstrisi için son yıllarda geliştirilmiş biyoteknolojik bir metoddur. Odun eksraktiflerinin kağıt makineleri üzerinde birikmesi, düşük kaliteli kağıt hamura elde edilmesine ve blokajlara neden olur ki bu da üretimin durması, önemli ekonomik kayıplar, ürün kalitesinin düşmesi ve zehirli atık su oluşması gibi sonuçlar doğurur. Pitch denilen odun ekstraktifleri temel olarak triaçilgliseritler, yağ asitleri, reçine asitleri, mumlar, steroller, sterol esterleri, rnonogliseritler ve digliseritlerdir. Problemli pitch maddelerinin miktarı, kağıt üretimi esnasında biyolojik ve kimyasal işlemlerle azaltılabilir. Pitch maddelerinin oluşturduğu problemler, geri dönüşümlü kağıt kullanıldığında yeni yağ bileşiklerinin kağıt hamuruna ilave olması nedeniyle artabilir. Son yıllarda, bu problem doğal olarak pitch bileşenlerini parçalayabilen ve odun üzerinde yaşayan küf mantarları kullanılarak aşılmaya çalışılmaktadır. Pitch parçalanmasında en başarılı olan küf mantarları Fusarium oxysporum ve Ophiostoma piliferum'dar. Bu küf mantarları triaçilgliseritleri hidrolize edebilen bir enzim olan lipaz üretir. Bu çalışmanın amacı, geri dönüşümlü kağıtta bulunan pitch bileşenlerini analiz ederek bunları parçalamak için uygun bir yöntem geliştirmektir. Bu çalışmada, kurutulmuş kağıt hamurlan aseton ile 6 saat süresince ektraksiyona tabi tutulmuştur. Örneklerdeki triaçilgliserit, serbest yağ asidi, ester, hidrokarbon, mono ve diaçilgliseritler; gaz kromatografi cihazında ölçülmüştür. Kullanılan enzimler, Fusarium oxysporum A685 (IJFM) ve Ophiostoma piliferum kültürlerinden elde edilen süpernatanlar ile kontrol olarak ticari enzimlerden Lipozyme İM, Lipozyme TL İM, Novozym 435 (Novo Nordisk). Lipaz akti vitesi pH-stat cihazı ile ölçülmüştür. Hidroliz miktarını daha iyi saptamak amacıyla serbest yağ asitlerinin miktarı asit değeri tayini ile belirlenmiştir. İlk sonuçlar göstermiştir ki, Fusarium ve Ophiostoma kültürlerinden elde edilen süpernatanları geri dönüşümlü kağıt üretiminde pitch maddelerinin yok edilmesinde etkilidir. ıx
Özet (Çeviri)
DEGRADATION of PITCH COMPONENTS in RECYCLED CARDBOARD PRODUCTION by FUNGAL LIPASE SUMMARY Biological pitch removal is a biotechnological method that has been developed for the paper and pulp industry. Accumulation of wood extractives in pulp and paper mills results in low-quality pulp and blockages that cause shutdowns of operations and important economic losses, reduces the quality of product and also create waste water toxicity. The wood extractives, so-called pitch is mainly composed of triacylglycerides, fatty acids, resin acids, waxes, sterols, sterol esters, mono and diacylglycerides The amount of problematic pitch can be reduced by biological and chemical processes during paper production. Pitch problems might increase when recycled paper is used since various new lipid compounds are introduced into the pulp, i.e. oil-based ink. In the recent years, this problem was tried to be solved by utilizing wood-dwelling fungi which naturally degrade pitch components. It has been shown that the two most successful fungi for pitch degradation are Fusarium oxysporum and Ophiostoma piliferum. These fungi produce lipase that hydrolyzes triglycerides. The aim of this study is to analyze the pitch components found in recycled paper to develop a suitable degradation method. In this study, acetone extractions on dried pulps were made for 6 hours. Samples were analyzed on a GC to detect the amount of triacylglycerides, free fatty acids, esters, hydrocarbons, mono and diacylglycerides. The enzymes used were Fusarium oxysporum A685 (IJFM) and Ophiostoma piliferum growth medium supernatants as well as commercial enzymes Lipozyme IM, Lipozyme TL IM, Novozym 435 from Novo Nordisk as controls. Lipase activity was assayed by using pH-stat. The amount of free fatty acids were also determined by acid value analysis in order to get a better quantification of the hydrolysis. Preliminary results demonstrated that F. oxysporum and O. piliferum growth medium supernatant can be efficiently used for pitch removal in recycled paper production. vin