IP üzerinden ses iletimi ve askeri amaçlı kullanımı
Voice over IP and its usage in military networks
  1. Tez No: 154621
  2. Yazar: OZAN BÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IP ÜZERİNDEN SES İLETİMİ VE ASKERİ AMAÇLI KULLANIMI ÖZET 1876 yılında Alexander Graham Bell'in icadıyla başlayan analog telefon şebekeleri günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Günümüzde sayısal teknolojilerin gelişmesi, ses iletiminin daha verimli olan sayısal şebekelere kaymasına neden olmuştur. Sesin İP üzerinden iletilmesi ile beraber daha düşük maliyetlerle, daha yüksek kapasitelere ulaşılmaktadır. İP üzerinden ses oturumlarının kurulabilmesi için birçok protokol geliştirilmiştir. ITU tarafından geliştirilen H.323 ve IETF tarafından geliştirilen SIP protokolleri en yaygın kullanılan protokollerdir. Tez kapsamında, ses oturumlarının kurulması için kullanılan H.323 ve SIP protokollerinin bileşenleri incelenmiş, avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur. VoIP'de kullanılan adresler ile PSTN adresleri arasında uyum problemi bulunmaktadır. Mevcut PSTN altyapısında kullanılan E. 164 numaralan ile VoIP entegrasyonunun sağlaması amacıyla ENUM protokolü geliştirilmiştir. On iki haneli uluslararası telefon numaralarının DNS temelli bir mimari kullanarak DNS adresine dönüştürülmesini sağlayan ENUM protokolü tez kapsamında incelenmiştir. VoIP'in askeri amaçlı kullanılması birçok yenilik ve teknolojik kolaylık getirmektedir. Askeri birimler görevleri gereği çok geniş alanlara yayılabilmektedir. Bu sistemlerde VoIP kullanılması sınırlı bant genişliği kaynaklarına sahip RF ve uydu hatları üzerinden düşük maliyetler ve yüksek kapasiteler ile ses iletimine olanak tanımaktadır. Ses, görüntü ve veri iletiminde tümleşik servislerin tek bir altyapı üzerinden sağlanabildiği İP ortamı askeri sistemler için uygun bir altyapı oluşturmaktadır. VoIP sistemi her geçen gün daha da yaygınlaşmakta ve gelecekte varolan telefon altyapısının yerini alacak gibi gözükmektedir. viii
Özet (Çeviri)
VOICE OVER IP AND ITS USAGE IN MILITARY NETWORKS SUMMARY From 1876, the day Alexander Graham Bell invented the telephone; analog-based circuit-switched networks have been used up to date. Voice communication changes its direction from circuit-switched networks to packet-switched networks with the improvements in digital technologies. Voice over IP provides high capacity, low cost voice communication with enhanced flexibility. In the last decade many protocols have been developed to establish voice sessions within TCP/IP. H.323 and SIP are the most commonly used session establishment protocols which are created by ITU and IETF respectively. In this study basic components of these protocols are defined and differences between these protocols are mentioned. In order to provide the integration between PSTN and VoIP, the basics of ENUM protocol is presented. ENUM protocol is developed for the integration of VoIP addresses with the E. 1 64 telephone numbers used in PSTN infrastructure. In ENUM twelve-digit international telephone numbers are transformed into DNS addresses using DNS based architecture. The required steps are listed to provide a global ENUM service. VoIP usage in military-based networks provides many technological advances. Military systems are distributed in wide areas. Because of the limited bandwidth capacity of RF and satellite links, sending voice in multiple voice data with lower costs is an important concern in military systems. Converged voice, video and data services provided in a single IP infrastructure is a suitable way of implementing communication networks. VoIP usage is becoming widespread and seems as it will be used instead of the existing circuit switched telephone infrastructure in the near future. IX