Coğrafi bilgi sistemleri ile doğal Gaz uygulamaları ve analizi
Natural Gas application and analyses by geographical information system
  1. Tez No: 154635
  2. Yazar: ESİN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ İLE DOĞAL GAZ UYGULAMALARI VE ANALİZLERİ ÖZET Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), konumsal veri tabanı için tasarlanmış yazılım ve donanım elemanlarının bir bütünü olarak tanımlanabilir. CBS' 1er çok büyük miktarda ve karmaşık ilişkiler içeren verinin, bilgisayar desteğinde alışılagelmiş yöntemlerden daha etkin şekilde yönetimi ve organizasyonudur. CBS pek çok diğer alanda olduğu gibi doğal gaz uygulamaları için de kullanılmaktadır. CBS, doğal gaz verilerinin sisteme aktarılması, işlenmesi, çeşitli modeller oluşturularak sorgulanması, analizi, izlenmesi ve bakımının hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Mevcut durumun sisteme aktarılmasıyla çalışma bölgesindeki sokaklardan geçen hatları, bu hatların hangi hatlardan gaz aldığı, hangi hatlara gaz verdiği gibi sorular kolayca yanıtlanabilir. Ayrıca CBS' nin doğal gaz uygulamalarına kazandıracağı özellik sistemin daha kolay anlaşılmasını sağlar. Bu çalışmada, öncelikle verilerle ilgili düzenlemeler yapılmış, eldeki tüm veriler aynı formata dönüştürülerek CBS'ne aktarılmıştır. Seçilen bölgeye ait veriler; avan proje, mevcut alt yapılar, halihazır haritalar, tatbikat projesi ve as-built projesidir. İlk olarak avan projede seçilen pilot bölgeye ait planlanan hatlar için debi, basınç ve hız hesabı yapılarak kriterler kontrol edilmiştir. Daha sonra aynı bölge için imar planına göre ve nüfus tahmini hesap yöntemi karşılaştırılarak, nüfus tahmini yapabilmek için uygun hesap yöntemi seçilmiştir. Bu yöntemle 40 sene sonrası için nüfus tahminleri yapılmıştır. Seçilen yöntem imar planlarına göre ayrı ayrı debi değerleri belirlenmiştir. Elde edilen debi değerleri sisteme aktarıldığında, bulunan basınç ve hız sonuçlarının orta basınç sisteminde koşulları sağladığı böylece planlanan boru çaplarının 40 sene sonrada toplam debiyi taşıdığı görülmektedir. İkinci aşamada çalışma alanı için avan projesi sonrası tatbikat projesi tasarlanmıştır. Böylece bölgedeki tüm elemanların sayıları, cinsleri ve uzunlukları belirlenmiştir. Tatbikat projesinden sonra uygulama projesi olan as-built projesi tamamlanmış ve bu veriler CBS' de birleştirildikten sonra öznitelik tablolarından yararlanılarak tatbikat projesi ve as-built projesi arasındaki farklar çok değişik sorgulama örnekleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
NATURAL GAS APPLICATION AND ANALYSES BY USING GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM SUMMARY Geographic Information System (GIS) could be described as a combination of software and hardware elements for a spatial database. GIS manage, organize and control large sums data with complex relation, in a more effective then the conventional aided methods. GIS is used in natural gas application as well as others. GIS is used to expedite the process of transferring, operating, querying and analyzing the natural gas data. Transferring the current state would give easy answers to where the pipeline is going through and where these pipelines are connected. In addition GIS will provide added simplicity to natural gas application. In this project, all data is converted to the same format first, and then it is transferred into the GIS. The data relating to chosen region are; avan project, present substructures, the present time maps, application project and as-built project. First, concerning pilot regions, which are chosen from avan project by calculating pressure, velocity and flow rate criterions are controlled for lines that are planned. After that, for the same regions according to reconstruction plan by comparing population, estimation, calculation method appropriate calculation method is chosen to estimate population. By this method estimation of population for fourty years later is done. In the method that is chosen as suitable according to reconstruction plan different flow rate values estimations is determined. After applying flow rate values to the system, the pressure and velocity values which are obtain match the conditions. Thus, it is observed that planned diameter of pipes is carrying the flow rate for fourty years later. In the second stage, for the working area application project was designed after the avan project. By this way, all of the element number, type and lengths are determined. After application project, as-built project was completed and after combine data in GIS by using attribute information the differences between application project and as-built project were analyzed with different kinds of interrogate examples.