Structural and functional properties of the extracellular gum obtained from freshwater microalgae, Chlorella sp.
Mikroskobik tatlı su yosunu, Klorella'dan elde edilen hücre dışı Polisakkarid'in yapısal ve fonksiyonel özellikleri
- Tez No: 15464
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK BOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET MİKROSKOBİK TATLI SU YOSUNU, KLORELLA'DAN ELDE EDİLEN HÜCRE DIŞI POLİSAKKARİD'İN YAPISAL VE FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ YALÇIN, İdil Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Faruk Bozoğlu Yardımcı Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr.Zeynep Hiçşaşmaz Eylül 1991, 94 Sayfa Bu çalışmanın amacı, mikroskobik tatlı su yosunu Klorella'dan elde edilen hücre dışı polisakkaridin (gam) yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu nedenle, yapısal özelliklerinin belirlenmesi için, polisakkaridi oluşturan şeker üniteleri ve mineral miktarı bulunmuş, fonksiyonel özellikleri için ise akışkanlık davranışı ve emülsifike kapasitesi araştırılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuca göre, Klorella'dan elde edilen gam glucuronic asit, arabinoz, glukoz, fukoz p ve a anomerlerini sırası ile 38.5:32.5:19.3:3.1:1.4 yüzdelerinde kapsamaktadır. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko mineralleri gamın hem dış yüzeyinde hem de yapısında düşük oranlarda belirlenmiştir. VKlorella'dan elde edilen gamın gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda (&0.1-80.6) sulu sistemlere pseudoplastlklik kazandırlığı kalitatif olarak bulunmuştur. Bu nedenle, bu gam, gıdalarda yapı kazandırıcı unsur olarak kullanılabilinir. Ayrıca, gıdalarda %0.1 ile %3 oranlan arasında kullanılan sodyum klorûr, potasyum klorûr, sodyum bikarbonat, potasyum sülfat, sodyum asetat, kalsiyum klorûr ve magnezyum klorûr tuzlan ile birlikte de kullanılabilir. Yalnızca, sodyum bikarbonat tuzu ile birlikte kullanıldığında yapı kazandırıcı özelliği kaybolmaktadır. yapı kazandırıcı özelliği nedeni ile Klorella gamı emülsiyon yapma özelliğinden çok, emülsiyonları koruma özelliğine sahiptir. Deneylerde gamın emülsiyon kapasitesi asidik bölgede (pH 4-6) dayanıklı olduğu için, gamın katyonik olduğuna karar verilmiştir. Klorella gamı, Guar gam, gam Karaya, gam Arabi k, gam Tragakant, Xanthan gam gibi diğer gamların gıda katkı maddesi olarak kullanıldığı gıdalarda, bunların yerine kullanılabilir. Anahtar Sözcükler : Mikroskobik Tatlı Su Vosunu, Klorella, Samlar, Akışkanlık Özellikleri, Emülsifike Kapasitesi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 614.02.00 ve 614.01.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURAL AND FUNCTIONAL PROPERTIES OF THE EXTRACELLULAR 6UM OBTAINED FROM FRESHWATER MICROALGAE, CHLORELLA SP. YALÇIN, İdil M.S. in Food Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Faruk Bozoglu Co- Supervisor: AssistProf.Dr.Zeynep Hiçsaşmaz September 1991, 94 pages The aim of this study was to characterize the extracellular polysaccharide (gum) obtained from the freshwater microalgae, Chlorella sp. with respect to its structure) and functional properties. For this purpose, the component monomer sugar units and mineral content were selected as the structural properties, while the rheological behavior in aqueous systems and emulsion capacity of oil in water emulsions were chosen as the functional properties to be investigated. The gum from Chlorella sp. was found to contain the sugar monomers; glucuronic acid, arabinose, glucose, fueose (j3-anomer) and fucose (a-anomer) in the percentage (w/w) 38.5:32.5:19.3:3.1:1.4, respectively. Also the minerals sodium, potassium, calcium, magnesium and zinc were found to exist as attached to the surface and as integrated into the structure of the extracellular polysaccharide, but at low concentrations. IllThe gum from Chlorella sp. was qualitatively found to add pseudopl astl city to aqueous systems in the range recommended for probable use in foods (0.1-0.6S w/v). Therefore, it can be used as a texture component. Moreover, its texturizing effect was found to be compatible with most food grade salts (sodium chloride, potassium chloride, sodium bicarbonate, potassium sulphate, sodium acetate, calcium chloride, magnesium chloride) when they are used in the range recommended for foods (0.1-3.0%). It was incompatible only with sodium bicarbonate. Due to its texturizing effect, the gum from Chlorella sp. was found to act as an emulsion stabilizer, rather than an emulsifier. It was found to be cationic, since both apparent viscosity and emulsion capacity experiments proved it to be stable in the acidic region (pH 4~6). The gum from Chlorella so. was found to be comparable with most food grade gums such as, gum Karaya, gum Arabic, gum Tragacanth, Guar gum, Locust bean gum and Xanthan gum. Key Words : Freshwater Microalgae, Chlorella sp.Gums, Rheological Properties, Emulsifying Properties Science Code : 614.0200 and 614.01.01 XV