Büyük kentlerde otogar planlaması: İstanbul örneği
Terminal planning in metropoliten cities
- Tez No: 154650
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Arazi kullanımı ve ulaşım planlaması arasındaki yakın ilişki bir çok planlama çalışmasına konu olmuştur. Kentleşme ve sanayileşmeyle ortaya çıkan sorunların dengeli bir şekilde çözümü, planlı bir arazi kullanım politikası ile rasyonel bir ulaşım sisteminin varlığına bağlıdır. Sağlıklı bir kentleşme için kentsel alanda arazi kullanımı ve ulaşım planlaması birlikte değerlendirilmelidir. Kentlerarası yolcu taşımacılığı, başlangıç ve son noktasıyla ülke boyutunda bir ağı oluşturmakta olup bu ağın önemli bir unsuru durumunda olan otogarların planlanması da oldukça önemlidir. Yolcuların otogarlara mümkün olduğunca kolay, ucuz, çabuk ve güvenli şekilde erişmeleri ve gelen yolcuların aynı şekilde dağılmaları sağlanmalıdır. Bu amaç doğrultusunda otogarların kentsel yapı içindeki konumu, erişme olanakları, alan büyüklüğü ve çevresiyle olan ilişkisi belli bir sistem içinde geliştirilmelidir. Bugün ülkemizde kentlerarası karayolu yolcu taşımacılığı büyük oranda özel sektör tarafından yapılmakta olup kamu tarafından kentlerarası ulaşım ağına bağlı ve kenti rahatsız etmeyen bir sistem geliştirilmemiştir. Ancak son günlerde yapılan yasal çalışmalarla otogarların belli bir standart ve forma kavuşturulması amaçlanmış, düzenli seferli yolcu taşımalarında kalkış ve vanşlann bir yerden yapılması esası getirilmiş, otogarlarda bulunması gereken asgari özellikler ve verilecek hizmetler belirtilmiştir. Bugün gelişmiş ülkelerin metropol kentlerinde otogarlar bir iletişim ve alışveriş merkezi, yeme içme yerleri, fuar ve sergi alanları ile kentin prestijli bir yapısı olarak planlanmaktadırlar. Çalışmada, yerleşim alanlarının giderek çoğaldığı ve buna paralel olarak da ulaşım hizmet alanının büyüdüğü İstanbul metropoliten alanında kentlerarası yolculuk hizmeti sunan otogarlar incelenmiştir. Mevcut durumun tespiti için Büyük İstanbul ve Harem otogarlarında yolcularla anket yapılmış, taşımacı firma yetkilileriyle görüşülmüştür. Bilimsel kararlar doğrultusunda yer seçimi gerçekleştirilmemiş olan Büyük İstanbul Otogarı erişilebilirlik açısından önemli avantajlar sağlasa da kent büyüklüğü, ulaşım koşullan ve ulaşım maliyeti yönünden yeterli ve istenilen düzeyde hizmet verdiğini söylemek zordur. Harem' deki otogar ise kentsel gelişmeyle beraber metropol için yetersiz kalmakta ve bulunduğu yerde önemli sorunlar yaratmakta olup buradan taşınmasının koşullarını gerçekleştirecek plan çalışmaları bir an önce başlatılmalıdır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The close relationship between land use and transportation planning has been matter of a lot of planning studies. A balanced solution of the problems caused by urbanization and industrialization depends on the existence of a land use policy and a rational transportation system. In urban area transportation and land use planning should be evaluated together. Transportation of the passengers among urbans constitutes a network in a dimension of country scale by start and end points. Also, planning of terminals as an important element of this network is very important. It should be provided that passengers can arrive the terminal easily, cheaply and safely as much as possible and distribution of them in the same way. Achieving this purpose, the position of the terminal in the urban structure, arriving facilities, area size, and relationships with surroundings of the terminal should be developed by a definite system. Currently, intercity highway passenger transportation is done especially by private sector in our country. Any system that tied to intercity transportation network and not disturbing the urban has not been developed by the government. On the other hand, recently by the legal regulations, it has been aimed to provide a definite standard and form to the terminal and the essential of making the departures and arrivals from one single point in the regular passenger transportation has been accepted and also the features and services that a terminal should have at least have been determined. Today, terminals being communication and shopping centers are planned as prestiged places of the cities by restaurants, fairs and exhibition areas in the metropolitens. In this study, terminals which serves intercity travelling in Istanbul metropolice that transportation areas are increasing related to increased accomodation areas are examined. To determine the current situation, surveys with passengers and interviews by compotent authorities in transportation firms were made. Although The Big Terminal of Istanbul that its location has not be chosen by the scientific decisions provides important advantages in arrival abilities, it is difficult to say that it serves in a sufficient and reguested level. Terminal in Harem has been staying insufficient because of urban development and it creates a lot of problems in its location. So, the planning studies on displacement of the station should be started immediately.