Statik itme yöntemiyle bina tahkiki ve güçlendirme hesabı
Seismic safety assessment and strengthening of reinforced concrete buildings using pushover analysis method
  1. Tez No: 154651
  2. Yazar: UĞUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada, binalar için performans kavramı, doğrusal olmayan bir hesap yöntemi olan statik itme yöntemiyle binaların deprem güvenliğinin tahkiki ve deprem güvenliği yetersiz olan yapıların güçlendirilmesi konulan hakkında ayrıntılı bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca,“Statik İtme Yöntemi”kullanılarak 5 katlı mevcut betonarme bir yapının deprem güvenliği tahkik edilmiş ve güçlendirme çalışması yapılmıştır. Yedi bölüm halinde sunulmuş olan bu çalışmanın, birinci bölümünde çalışmanın içerdiği konular hakkında genel bir bilgi verilmiş ve bu konuların önemi özetle vurgulanmıştır. İkinci bölüm, güncel bir konu olan performans kavramına ayrılmıştır. Bu bölümde ilk olarak, performans kavramınm genel tanımı yapılmış. Daha sonra, binalar için olası performans seviyeleri ve bu performans seviyelerinin belirlenmesinde etkili olan kriterler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın temelini oluşturan ve statik itme analizine dayanan“Kapasite Spektrum Yöntemi”ana hatlarıyla açıklanmış ve bu yöntemin nasıl uygulanacağı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümü, deprem güvenliği yetersiz olan yapıların güçlendirilmesine ayrılmıştır. Bu bölümde güçlendirmenin genel tanımı, güçlendirme çeşitleri ve güçlendirme çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılmıştır. Beşinci bölümde, çalışmanın kapsamı içinde ele alman yapıtım doğrusal olmayan analizinde kullanılan ve statik itme yöntemine dayalı olarak geliştirilmiş olan EPARC analiz programının içeriği anlatılmıştır. Bu bölümde, programın dayandığı hesap yönteminin esasları, varsayımları, programın giriş verileri ve çıktı dosyalan hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde 5 katlı betonarme bir yapının mevcut durumdaki deprem güvenliği SAP2000 ve EPARC analiz programlan kullanılarak tahkik edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yapının güçlendirilme çalışması yapılmış ve yapının güçlendirmeden sonraki deprem güvenliği tekrar belirlenmiştir. Yedinci bölümde, yapıya ait analiz sonuçlan kıyaslanmış ve yapının deprem güvenliğindeki değişim yorumlanmıştır. Çalışmanın EK A bölümünde, yapı elemanlarına ait birim ağırlıklar ve kiriş donatılan, EK B bölümünde ise yapının mimari planlan, kalıp planlan, temel planı, kolon aplikasyon planı ve güçlendirme çalışmasına ait donatı detaylan yer almaktadır. xm
Özet (Çeviri)
SEISMIC SAFETY ASSESSMENT AND STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS USING PUSHOVER ANALYSIS METHOD SUMMARY In this study, the following subjects are presented; design based on performance, assessment of seismic safely by using pushover analysis method (a nonlinear static analysis method) for reinforced concrete (RC) buildings, and strengthening of RC buildings having insufficient seismic safety. Besides,“A five-story RC building”is evaluated and strengthening process is applied. The study consists of seven chapters. There is an introduction to the subjects, and their importances are summarized in Chapter 1. Chapter 2 is assigned to the actual term;“performance objectives”. Firstly,“performance objectives”are defined. The building performance levels and parameters for determining the performance levels are presented. In the following chapter, principles of“The Capacity Spectrum Method”based on pushover analysis and application of the method are presented. Chapter 4 is allocated to strengthening RC buildings having insufficient structural capacity. The following are explained; definition of strengthening process, types of strengthening, and important points as strengthening RC buildings. Content of“EPARC analysis program”, used in the nonlinear analyze of the building and based on pushover analyze method is handed in Chapter 5. Principles of the program, assumptions, inputs entered on the program, and outputs are briefly explained. In Chapter 6,“A five-story RC building”is inspected with SAP2000 and EPARC analysis programs assessing seismic safety of the building. According to the results gained from the programs, the building is strenghtened. In the last chapter, analysis results are compared, and the change in seismic safety of the building is discussed. In the Appendix A of the study, details of“unit weight of construction components”, and“sizes of columns and beams”are presented, and also in the Appendix B“architectural plan”,“2D structural models of the building”,“column application plans”, and“details of strengthening schemes”are submitted. xiv