JİT protokolu kullanan süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda donanım mimarisi ve performası
Hardware architecture and performance of optical burst switching networks which use JIT protocol
  1. Tez No: 154659
  2. Yazar: ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
JIT PROTOKOLÜ KULLANAN SUPERPAKET ANAHTARLAMALI OPTİK A?LARDA DONANIM MİMARİSİ VE PERFORMANS ÖZET Optik süperpaket anahtarlamalı ağlarda kullanılan, JIT protokolünün gerçeklenmesini sağlayan ağ arayüz kartı ve JITPAC, OSA ağların oluşturulmasında çok önemli yer tutarlar. Yapılan çalışmada, öncelikle diğer anahtarlama yöntemleriyle OSA karşılaştırılarak diğer yöntemlere göre farklı yönleri ortaya konmuş ve bir OSA ağının mimarisini oluşturan genel yapı detaylı olarak incelenmiştir. Ardından bir OSA ağda performansı etkileyen faktörler incelenmiş ve etkileri tartışılmıştır. Son olarak OSA ağlan için seçilen bir topolojide yukarıda değinilenler açısından optik bir linkin donanım elemanları ile birlikte simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Optik ağlarda kullanılan 0?ıA, OPA ve OSA arasındaki farklar tartışılıp OSA' nın avantajları belirtilmiştir. Kullanılacak anahtarlama yönteminin yanısıra bir OSA ağını oluşturan OXC, DWDM fiber, JITPAC ve ağ arayüz kartının OSA ağlarda kullanılma nedenleri belirtilerek JITPAC ve ağ arayüz kartının donanımları sahip oldukları modüller seviyesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca tüm bu donanımların ortak olarak kullandıkları ve OSA ağların temelini oluşturan JIT protokolünün seçilme nedenleri ve özellikleri açıklanmıştır. Süperpaket anahtarlamalı ağlarda performansı etkileyen faktörler tartışılmış, sistemin verimli bir şekilde çalışabilmesi için sağlanması gereken BER değeri bu faktörler açısından ayrıntılı olarak incelenmiş ve sonuçlan tartışılmıştır. Son olarak, LINKSIM simülasyon programı yardımıyla OSA ağların donanım yapılan ve donanım elemanlarının performansa etkileri incelenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
HARDWARE ARCHITECTURE and PERFORMANCE of OPTICAL BURST SWITCHING NETWORKS WHICH USE JIT PROTOCOL SUMMARY Both network interface card and J 11 F AC which implement JIT protocol, play a big role in designing OB S networks. In this thesis, OB S and the other switching techniques are compared and the differences between them are explored. Hardware architecture of an OB S network is explained. The factors which effect the OB S network's performance are investigated and using a virtual topology and an optical link simulation program, the effects of the harware elements are investigated. The differences between OXS, OPS and OBS are discussed and the avantages of OB S are given. The functions of the main elements of the network architecture such as OXC, fiber, JITPAC and network interface card are explained. The reason for using the JIT protocol in OBS networks and its properties have given in detail. At the end of this study the effects of the parameters defining various hardware elements used in these networks on the end-to-end performance of the network are investigated with the help of the simulation program, LINKSIM. xvi