Polyurethane films for wound dressing applications
Yara örtüsü amaçlı poliüretan filmlerin üretimi
- Tez No: 154669
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SENİHA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
YARA ORTUSU AMAÇLI POLİÜRETAN FİLMLERİN ÜRETİMİ ÖZET Yara örtüsü amaciyla yaygin olarak kullanilan poliüretan membranlar oksijen ve karbondioksit geçişine olanak veren, buna karsin sivi geçirmeyen malzemelerdir. Günümüzde diğer birçok polimerler gibi poliüretanlar da petrol kökenli bileşenlerden üretilmektedir. Bu çalismanin amaci, petrol kökenli bileşenlere alternatif olabilecek yenilenebilir doğal kaynakli bazli bileşenlerden yara örtüsü olarak kullanilacak esnek poliüretan filmlerin üretilmesidir. Çalismada yapisal (alifatik veya aromatik) özelliklerin ve bileşen oranlarinin, polimerlerin özelliklerine etkisini arastirmak amaciyla trigliserid yapida farkli oranlarda hexametilendiizosiyanat (HMDI) ve/veya metilendifenildiizosiyanat (MDI) kullanilmistir. Polimerlerin yapisal karakterizasyonunun yanisira, film özellikleri, gaz geçirgenlikleri, mekanik özellikleri belirlenmiştir. Yeni üretilecek polimerlerin biyolojik kaynaklardan üretilmesi nedeniyle, biyouyumluluklarinin literatürdeki polimerlerden daha iyi olabileceği öngörülmektedir. Bu çalismada üretilen poliüretan filimler literatürde üretilen poliüretan filmlerle uygunluk göstermektedir. xı
Özet (Çeviri)
POLYURETHANE FILMS FOR WOUND DRESSING APPLICATIONS SUMMARY Polyurethane materials have been widely used in many areas due to the wide range of properties and processing echnologies. Polyurethane membranes has a great importance in wound dressing applications. The use of advanced wound dressings helps to keep a moist environment, remove exudate and necrotic tissues, keep temperature constant, allow oxygen permeability, and impede the liquid transition. Polyurethane membranes are the reaction products of organic isocyanates, high molecular weight polyols and low moleclar chain extenders. The components of the polyurethanes are mostly based on petroleum. In this study ve aimed to produce polyurethane films based on renewable sources which will be an alternative for the polyurethane films based on petroleum. In order to study the effect of structure and ratio of the isocyanate components on the polymer properties hexametilen diisocyanate (HMDI) and diphenylmethane diisocyanate (MDI) are used in the trigliserid structure. In addition to structural properties, the film properties, gas permeability, and mechanical properties of the polymers are also investigated. The new polyurethane films were expected to have better biocompatibility properties. The polyurethane films produced in this study were in a competent agreement with the examples given in the literature. xn