Ergimiş karbonatlı yakıt pilinin modellenmesi
Modeling of molten carbonate fuel cell
- Tez No: 154668
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ATAKÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ERGİMİŞ KARBONATLI YAKIT PİLİNİN MODELLENMESİ ÖZET Fosil yakıtların tükenmekte oluşu ve çevresel duyarlılığın artması, dünya enerji konseptinin değiştirilmesi,“sürdürülebilir”alternatif enerji kaynaklan ve enerji üretim teknolojileri geliştirilmesi zorunluluğu doğurmuştur. Yüksek verimleri, düşük emisyon değerleri ve fosil yakıtlardan bağımsız enerji üretebilmeleri ile yakıt pilleri bu beklentiye cevap verebilecek en kaydadeğer enerji üretim teknolojisi alternatiflerinden birisidir. Yakıt pilleri elektrokimyasal olarak hidrojenin kimyasal enerjisinden doğrudan elektrik enerjisi üreten sistemlerdir. Ergimiş karbonatlı yakıt pili (EKYP) ise yüksek sıcaklıklarda (~600°C - 700 °C) çalışan bir yakıt pili tipidir. Yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle verimi, düşük sıcaklıklarda çalışan diğer yakıt pillerine nispeten daha yüksektir. Ayrıca ekzotermik çalışan EKYP'nin yüksek sıcaklıktaki egzoz gazlan değerli bir enerji kaynağıdır. Bu gazlar kojenerasyon uygulamalarında veya bir gaz türbini vasıtasıyla ek elektrik üretiminde kullanılabilir. EKYP 'ler bu özellikleri ile orta ve büyük ölçekteki yerleşik elektrik üretimi uygulamalarında kullanılacağı öngörülmekte olan bir yakıt pilidir. Günümüzde prototip ve tasanm çalışmalan, maliyetlerin düşürülmesi ve tasanmın optimizasyonu hedeflenerek, matematiksel modelleme ve simülasyon çalışmaları ile desteklenmektedir. Yakıt pili sistemlerinin kurulması ve yakıt pillerinin tasarlanması, yakıt pilinin çalışma koşullannın belirlenmesi ve optimizasyonu gibi konuların matematiksel yazılımlar ile incelenmesi önem taşımaktadır. Tez kapsamında, öncelikle yakıt pilleri ve çalışma prensipleri ile yakıt pili tipleri incelenmiştir. EKYP' de kullanılan malzemeler, karşılaşılan sorunlar ve performans kayıpları detaylı olarak araştırılmıştır. Bir EKYP modeli geliştirilmiş ve ASPEN HYSYS 3.2 proses simülasyon programı kullanılarak bir EKYP sistemi simülasyonu yapılmıştır. EKYP'nin çalışma koşullarının, yüzey alanının, gaz dağıtım şeklinin ve kullanılan elektrolit malzemesinin yakıt pili performansı üzerine etkisi geliştirilen model ve simülasyon ile incelenmiştir. ix
Özet (Çeviri)
MODELLING OF MOLTEN CARBONATE FUEL CELL SUMMARY Depleting fosil fuels and increasing environmental concerns, have brought a necessity to shift the energy policy of the world and to develop“sustainable”energy sources and energy generation Technologies. With their high energy conversion efficiencies, low (or no) emission values and capability to run independent frokm fosil fuels, fuel cells are one of the most promising alternatives. Fuel cells can be defined as devices, that convert chemical energy of hydrogen to electicity directly. Molten carbonate fuel cells (MCFC), is one type of fuel cell, operating at high temperatures (~600°C - 700°C). Because of their high operating temperature, efficiency of this type of fuel cells is higher than that of other low temperature fuel cells. Moreover high temperature exhaust gases are valuable source of energy. These exhaust gases can be used in CHP (combined heat and power) applications or could be used to produce further electricity via a gas turbine (or a microturbine for low capacity systems). MCFC's are considered to be future electricity generation systems for medium and big capacity stationary systems. To be able to decrease prototyping costs and optimizing the design todays research and development projects are supported by mathematical modelling and simulation softwares. Construction of fuel cell systems, design of fuel cells, determination of operating conditions and optimization of these by modelling and simulation studies are very important. In the scope of this thesis, fuel cells, their working principle and types of fuel cells have been studied. Materials used in MCFC, problems faced and performance losses have been studied in detail. A model for MCFC has been developed and a MCFC system with fuel processing system has been simulated by ASPEN HYSYS 3.2 process simulation software. The effect of working conditions, surface area, gas distribution method and electrolyte material on performance of MCFC has been examined via developed model and simulation..