A review of eady model
Eady modelinin incelenmesi
- Tez No: 15467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT KÖKKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET EADY MODELİ' NİN İNCELENMESİ EROL, Cemil Berin Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc.Prof.Dr. Davut Köşker Eylül 1991, 34 sahife Baıoklinik bir akışın hidrodinamik özellikleri Eady modeli sınırları içinde incelenmiştir. Önceden belirlenen bir temel durum etrafında liniarize edilen model denklemleri seti üzerine genliği küçük olan, büyük ölçekli bir ek-katkı alanı bindirilmiştir. Elde edilen diferansiyel denklemin çözümleri, temel akış alanının kararsızlığını, büyüyen ve bozunan ek-katkı dalgalarının varlığını gösteriyor. Büyüyen dalgaların büyüme oran eğrileri, dalgaboylarının hesaplamaları ve yapısal analizleri, bu dalgaların fiziksel davranışları bakımından orta enlemlerde gözlenen siklon dalgalarına çok benzediklerini ortaya koyuyor. Anahtar Kelimeler Hidrodinamik, Baroklinik Kararsızlık, Temel Düz gün Akış Alam, Büyüyen ve Bozunan Ek-katkı Dalgalan, Siklon Dalgaları, Eady Modeli Bilim Sayısal Kodu :404.01.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A REVIEW OF EADY MODEL EROL, Cemil Berin M.S. in Physics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Davut Köşker September 1991, 34 pages Within the limitations of Eady model, the hydrodynamical properties of a baroclinic flow is examined. The model equations are linearized about a prespecified basic state onto which a large scale perturbation field of small amplitude is superimposed. The solutions of the resulting differential equation show that such a basic flow is unstable and thus there are amplifying and decaying perturbation modes. The growth rate curves, calculation of the wavelengths of the unstable perturbation waves and their structural analysis demonstrate that the growing waves have physical behaviour very similar to the observed cyclone waves in midlatitudes. Keywords.'Hydrodynamics, Baroclinic Instability, Basic Uniform Flow Field, Amplifying and Decaying Perturbation Waves, Cyclone Waves, Eady Model Science Code :404.01.01 in