A TSM 5220 based speech synthesis development system
- Tez No: 15472
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET TMS 5220 TEMELLİ KONUŞMA SENTEZLEMESİ GELİŞTİRME SİSTEMİ GERÇEK, Alper Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Orta Doğu Teknik üniversitesi, Ankara Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın TANIK Eylül 1991, 110 sayfa Bu çalışmada, TMS 5220 ses sentezleme entegresinde kullanılan doğrusal öngörülü kodlama parametrelerini hazırlayan bir geliştirme sistemi gerçekleştirilmiştir. Ses kayıt ve sentezleme işlemleri, çalışma süresince tasarlanan biri bilgisayar üzerinde, diğeri ise dışarıda olmak üzere iki kart ile yapılır. Ses kayıt işlemi için 8 bit sıkıştırılmış PCM metodu seçilmiştir. Sayısal laştırılıp kaydedilen bilgi konuşma parametrelerini bulmak için analiz edilir. Sesli/sessiz durumu, perde periyodu, RMS değeri ve onuncu dereceden yansıma katsayılarının kullanımı ile sentezlenmiş ses işareti elde edilir. Geliştirme sisteminde TMS 5220 entegresi kullanılmıştır. Parametrelerdeki hataların düzeltilmesi için bir düzeltme programı geliştirilmiştir. Program, hatalarınçabuk düzeltilebilmesi amacıyla parametrelerin listelenmesi, çizilmesi ve işlem yapılması ( çerçeve ilavesi veya çıkarılması, yeni ses örneği yerleştirilmesi veya parametre değerinin değiştirilmesi ) gibi özellikler sunar. Anahtar Sözcükler : Doğrusal öngörülü Kod lama (DÖK), konuşma analizi, konuşma sentezleme. Anabilim dalı kodu : 602.02.09 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TMS 5220 BASED SPEECH SYNTHESIS DEVELOPMENT SYSTEM GERÇEK, Alper M.S. in Electrical and Electronics Engineering Middle East Technical University, Ankara Supervisor : Prof.Dr. Yalçın TANIK September 1991, 110 pages A development system which provides LPC parameters to be used in TMS 5220 speech synthesizer is implemented in this study. Voice recording and synthesis operations are performed by using two boards (developed throughout this study ) : an add-on board and an external board. 8-bit companded PCM method is selected for voice recording. The digitized and stored data is analyzed to find the parameters of the speech signal. The synthetic speech signal can be obtained by using the voiced/unvoiced state, the pitch period, RMS value and tenth order reflection coefficients. TMS 5220 is used as the synthesizer IC of the development system. To correct the errors in the parameters, an editor program has been developed. The editor program offers mfacilities such as listing, plots of the parameters and editing ( frame insertion or deletion, new utterance displacement or changing of the value of the parameter) in order to modify errors quickly. Keywords : Linear Predictive Coding (LPC), Speech Analysis, Speech Synthesis. Science Code : 602.02.09 IV