Design and construction of a planar spiral antenna in the 1-18 GH2 frequency range
1 18 GHZ'lik kavite arkalı spiral anten tasarımı ve yapımı
- Tez No: 15473
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTUNKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET 1 18 GHZ'LİK KAV±TE ARKALI SPİRAL ANTEN TASARIMI VE YAPIMI ORAN, Ekrem Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Tez Yöneticisin Prof. Dr. Altunkan HIZAL Ağustos 1991, 146 sayfa Geniş bant düzlemsel spiral antenler ve geniş bant balunlar teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Düzlemsel Eşdeğeraçılı Spiral Antenin ve düzlemsel Arşimet Spiral Antenin çalışma prensipleri açıklanmıştır. Dolph- Tchebychef f incelen koaksiyel kablolu balun trafo ile mikroşerit balun trafonun ve ayrıca spiral antenlerin iki çeşidi için tasarım yöntemleri açıklanmıştır. Düzlemsel Eşdeğeraçılı ve düzlemsel Arşimet Spiral anten mikrofilmi elde edilmesinde kullanılan“Aulolisp”bilgisayar dilinde yazılmış bir program teze ilave edilmiştir. -iv-1 18 GHz frekans bandında çalışan bir spiral anten yapımı için orijinal iki spiral anten yapısı üzerinde bir takım iyileştirmeler tartışılmış ve uygulanmıştır. Bal un trafolu antenlerin dönüş kayıp karakteristikleri, kazanç ve ışıma örüntüsüne ait ölçümler yapılmış, elde edilen sonuçlara ilişkin yorumlar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Dolph Tchebycheff İncelen Balun, Eşsdeğeraçılı Spiral, Arş:imet Spirali.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND CONSTRUCTION OF A 1 TO 18 GHZ CAVITY -BACKED SPIRAL ANTENNA EKREM ORAN M.S. in Electrical and Electronic Eng. Supervisor: Prof. Dr. ALTUNKAN HIZAL August, 1991, 146 pages Wideband planar spiral antennas and wideband baluns have been investigated theoretically and experimentally. The principle of operation of both the planar Equiangular Spiral Antenna and the planar Archimedean Spiral Antenna are explained. Design procedures for the Dolph- Tchebychef f tapered coaxial cable balun transformer and microstrip transformer balun and the two types of spiral antennas are explained. An Autolisp computer program is included for obtaining microfilms of planar equiangular and planar Archimedean spiral antennas using AutoCAD. -11-Several improvements of the two original spiral antennas have been discussed and implemented in order to fabricate a working spiral antenna in the 1 to 18GHz frequency range. Measurements of radiation pattern, gain characteristics, polarization patterns and return loss characteristics of the antennas with the balun transformers have been carried out. Key Words : Dolph Tchebycheff Tapered Balun, Equiangular Spiral, Archimedean Spiral. Science Code : 609.04.01 -iii-