Ataktik polipropilen'in özelliklerinin katkı maddeleri ile modifikasyonun incelenmesi
Investigation of atactic polypropylene properties modified by different chemicals
- Tez No: 154844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ATAKTIK POLİPROPİLEN'in ÖZELLİKLERİNİN KATKI MADDELERİ İLE MODİFİKASYONUNUN İNCELENMESİ Göksün Deveciler Dizbay Anahtar Kelimeler : Ataktik polipropilen, maleik anhidrid, modifikasyon, proses şartları, maleik asit, süksinik asit, akrilik asit. Özet : Ziegler-Natta katalizörü sistemi ile polipropilen (PP) üretim prosesinde yaklaşık % 2-2,5 oranında ataktik polipropilen oluşmaktadır. Amorf yapıya sahip ataktik polipropilenin oldukça sınırlı kullanım alanı bulunmaktadır. Ataktik polipropilen farklı kimyasallar ile modifiye edildiğinde fiziksel ve kimyasal özelliklerinde iyileşmeler olmaktadır. Böylece Modifiye ataktik polipropilenin uygulama alanları artacağından piyasadaki ekonomik değeri de yükselecektir. En önemli kullanım alanları; polimer malzemelerde bağlama ajanı ve nanokompozitlerde uyumlaştıncı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda, laboratuar ortamında farklı reçetelerde ve değişik ölçülerde cam veya metal reaktörler kullanılarak azot basıncı altıda modifiye ataktik polipropilen üretilmiştir. Üretilen modifiye ataktik polipropilenin özelliklerine; reaksiyon sıcaklığı, reaktör karıştırıcı hız ve modifikasyonda kullanılan maleik anhidrit (MAH) reçete miktarı ile reaksiyon süresi gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Bundan sonrada modifikasyonda kullanılan maleik anhidrid yerine maleik asit, süksinik asit, akrilik asit gibi değişik kimyasallar kullanılarak bu kimyasalların ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinde ne gibi değişimler oluşturduğu incelenmiştir. Deneme sonuçlarına göre elde edilen modifiye ataktik polipropilen numunelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, yurtdışından ithal edilen modifiye ataktik polipropilen numunelerininki ile karşılaştırılmıştır. Buna göre Türkiye'de üretilmesi düşünülen modifiye ataktik polipropilenin, üretim koşullan ve ürün özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ATACTIC POLYPROPYLENE PROPERTIES MODIFIED BY DIFFERENT CHEMICALS Göksün Deveciler Dizbay Key Words : Atactic polypropylene, maleic anhydride, modification, process conditions, maleic acid, acrilic acid, sucsinic acid. Abstract : Polypropylene is produced by Ziegler-Natta indicator process and atactic polypropylene is produced in this process about 2-2,5 %, which is industrial waste. Atactic polypropylene has an amorph sturucture. In this study, atactic polypropylene was modified with maleic anhydride and another chemicals (for example maleic acid, sucsinic acid etc), and physical and chemical properties of modified atactic polypropylene have been very good than atactic polypropylene. So modified atactic polypropylene' s economic worth is higher than atactic polypropylene. Modified atactic polypropylene is used coupling agent and compatibilizer of nanocompozites. These are very important. In this study glass and metal reactors were used and different prescriptions were found for production of modified atactic polypropylene. Proportin of reactor mixing velocity, amount of maleic anhydride, reaction time, reaction temperature etc. were investigated and then atactic polypropylene was modified with maleic acid, sucsinic acid, acrilic acid etc. This modified atactic polypropylene' s physical and chemical properties were compared with import modified atactic polypropylene' s physical and chemical properties. At the end of this study, to produce modified atactic polypropylene in Turkey, production conditions and product properties were determined. 11