Isınmanın anaerobik ölçümler üzerine etkisi
- Tez No: 14904
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Isınmanın anaerobik güç üzerine etkilerini incelemek amacıyla 10 elit vo 1 eybo 1 cunun (yaş x = 24 (23. 9 ), boy x=184.4 cm, vücut ağırlığı x=77.6 kg) ısınmadan,% 50 ve % 70 yüklenme şiddeti ile ısındıktan sonraki wingate test sonuçları değer 1 endi r i 1 di. önce rektal sıcaklık ile oral sıcaklık arasındaki ilişki ince 1 endi. Bu 1 unan r=0.94“!ük korelasyon sayısı ile sıcaklık islenmesinin oral yoldan yapılmasına karar ver i 1 misti r. Max V02 indirek o 1 arak (Astrand-Rhyming metoduyla) belirlendikten sonra, max V02`nin % 50 ve % 70`leri belirlenmiş ve bu şiddetlerde deneklere 30`ar dakikalık çalışma yaptı rı 1 mıştı r. Bu süre içinde vücut sıcaklık değişimleri islenmiş ve 10`ar dakikalık sürelere ait değişimler varyans analizleri ile karşılaştırılmıştır. sonuçta en büyük sıcaklık değişikliğinin olduğu ilk 10 dakikalık sürenin yeterli ısınma yarattığı kabul edilmiştir. Daha sonra deneklerin anaerobik güçleri ı s ı nmadan, %50 ve % 70 şiddetlerde 10 dakika ısınıp, 3 dakika dinlendirildikten sonra ”“Wingate testi'”ile belirlenmiştir. Bisiklet ergometresi (Monark) ile yapılan 30 saniyelik supramaksimal yüklenmenin ilk 5 saniyesinde harcanan güç alaktik anaerobik ve tüm test boyunca harcanan güç total anaerobik güç olarak değerlendirmelere alınmıştır. 57Sonuçta, total anaerobik güç ve alaktik anaerobik güç sonuçları her üç koşulda da varyans analizleri ile incelenmiştir. Denek 1 er in total anaerobik güçleri % 70 şiddette ısınarak yapılan çalışmada, ısınmadan yapılan çalışmaya oranla % 15.3.,% 50 şiddette ısınarak yapılan çal ışmada, ısınmadan yapılan çalışmaya oranla % 10.1 ve % 70 şidette ısınarak yapılan çalışma da,% 50 şiddetle yapılan çalışma sonuçlarına göre % 5.5 performans iyileşmesi göstermi şt i r. Test in ilk beş saniyesini değerlendirilerek bulunan anaerobik alaktik güç ise,% 70 şiddette ısınarak yapılan çal ışmada, ısınmadan yapılan çalışmaya oranla % 31.5.,% 50 şiddette ısınarak yapılan çalışmada ısınmadan yapılan çalışmaya oranla % 16.2 ve % 70 şiddetle ısınarak yapılan çalışmada, % 50 şiddette ısınarak yapılan çalışmaya oranla % 13.1 lik performans iyileşmesi göstermiştir. Sonuç o 1 arak, anerobi k bir çalışma öncesi ısınma yapılmasının performansı olumlu yönde etkileyebileceği gör-üşüne varılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY To investigate the effects of warming up on anaerobic power, Wingate test results of 10 selected volleyball players Cage x = 24, height x=184.4cm, Weight x=77.S kg) before warm-up and with 50 % and 70 % warm-up levels were evaluated. First of all the relation between rectal temperature and oral temperature was inspected. As the calculated correlation was r=0.94,it was decided to observe the temperature by oral way. After max V02 was stated i nd i rect 1 y ( wi th Astrand -Rhyming method), 30 minutes exercises were applied to the players at 50 % and 70 % rate of max V02. During this period the variation in the body temperature was observed and these differences between the three 10 minutes of each exercise were evaluated by variance analysis method. Consequent 1 y, i t is accepted that the first 10 minutes period which the most temperature variation occurs provides enough warming-up. Then, the Wingate test was used to measure the anaerobic powers of the players before warming-up, in 10 minutes 50 % and in 10 minutes 70 % level of exercises with three minutes rest after each exercise. The power in the first 5 seconds of 30 seconds supra maximal exercise which was used on bicycle ergometer (Monark) was evaluated as atactic anaerobic and the power used during the entire test was evaluated as total anaerobic power. 59Finally, the total anaerobic power and alactic anaerobic- power results are inspected by variance analysis method in all three cases. The total anaerobic power results of the players with 70 % level of warm-up were 15.3 % better when compared to no- warm-up. These results were 10. 1 % better with 50 % warm-up level when compare to no-warm-up s i tuat i on, whi 1 e they were 5.5 % better with 70 % warm-up level when compared to 50 % warm-up level. The anaerobic power that is measured by considering the first 5 seconds of the test was 31.5 % better with 70 % warm-up level when compared to no-warm-up situation.lt was 16.2 % better with 50 % warm-up level when compared to no-warm-up and 13.1 % better with 70 % warm-up level when compared to 50 % warm-up level. Consequently,it is concluded that warming-up before an anaerobic traning will possibly influence the performance possi ti ve 1 y. 60