Kısa devre analizi ve uygulamaları
Short circuits analysis
- Tez No: 154845
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YÖRÜKEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
KISADEVRE ANALİZİ Hakan HAZİNEDAR Anahtar Kelimeler : Kısadevre, Simetrili Bileşenler, IEC Standartları, Ark Özet: Dağıtım dizgelerinde kesintisiz ve güvenli işletme sağlanabilmesi için aygıtların, koruma düzenlerinin ve döşemin kısadevre akımlarına uygun olarak seçilmesi ayarlanması ve boyutlandırılması gerekir. Kısadevre akımı; aygıtların, karakteristiklerini ve dayanma güçlerini belirler. Buna bağlı olarak, koruma aygıtlarının seçimi ve ayarlan kısadevre akımının iki değerine bağlıdır: En büyük kısadevre akımı; kesicilerin, kesme kapasitelerini ve şaltın elektrodinamik davranışlarını belirler. En küçük kısadevre akımı; kesicilerin ve sigortaların akım-zaman eğnlerinin seçilmesini belirler. Özellikle, kabloların uzun ve/veya şebeke fîder empedansının büyük olduğu durumlarda, kesicinin arızaya karşı yapacağı açma çok önemlidir. u
Özet (Çeviri)
SHORT CIRCUIT ANALYSIS Hakan HAZİNEDAR Keywords : Short Circuit, Symetrical Components, IEC Standarts, Arc Abstract : Electrical installations almost always require protection against short- circuits wherever there is an electrical discontinuity. This most often corresponds to points where there is a change in conductor cross-section. The short-circuit current must be calculated at each level in the installations in view of determining the characteristics of the equipment required to withstand or break the fault current. In order to correctly select and adjust the protection devices, two values of the short- circuit current must be evaluated: The maximum short circuit is to determine the breaking capacity of the circuit breakers; the making capacity of the circuit breakers; the electrodynamic withstand capacity of the wiring system and switchgear. The minimum short-circuit current, essential when selecting the time-current curve for circuit breakers and fuses, in particular when: cables are long and/or the source impedance is relatively high; protection of life depends on circuit breaker or fuse operation, essentially m