Ontogenetik ve diurnal varyabilitenin labiatae familyasına ait bazı bitkilerin (Mentha spicata L., Origanum onites L., Lavandula angustifolia Mill., Melissa officinalis L.) verim ve bazı kalite özeliklerine etkisi
The effect of ontogemetic and diurnal varyabilities on yield and some quality characteristics of some labiatae family plants which are (Mentha spicata L., Origanum onites L., Lavandula angustifolia Mill., Melissa officinalis L.)
- Tez No: 154865
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET KEVSEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Labiatae familyasından olan bazı bitkilerin (Mentha spicata L., Origanum onites L., Lavandula angustifolia Mill., Melissa officinalis L.) ontogenetik ve diurnal varyabilitelerinin verim ve bazı kalite karakterlerine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma, 2002 ve 2003 yıllarında Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü Bafra Deneme Istasyonu'nda yürütülmüştür. Faktör olarak üç farklı hasat dönemi ele alınmıştır. Bütün bitkilerde, dekara yeşil herba, drag herba, drag yaprak, drog çiçek (sadece lavanta bitkisinde) ve uçucu yağ verimleri, drog herba oranı, drog yaprak oranı, drog çiçek oranı ve uçucu yağ oranı incelenmiştir. Mentha spicata L.; Hasat dönemlerine göre en uzun bitki boyu her iki yılda % 50 çiçeklenme döneminde sırasıyla 58.70 cm, 87.37 cm olarak belirlenmiştir, incelenen özelliklerden yeşil herba verimi (2008.3 -6348.3 kg/da), drog herba verimi (638.0-2460.0 kg/da), drog yaprak oranı (% 37.95-47.95), drog yaprak verimi (227.6-1141.2 kg/da), uçucu yağ verimi (2.22-14.54 L/da), hasat dönemlerinden önemli ölçüde etkilenirken, hasat dönemlerinin drog herba oranı (% 28.48-39.01) üzerine önemli bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it has been researched the effect of ontogenetic and diurnal variabilities on yield and some quality characteristics of some Labiatae family plants which are (Mentha spicata L, Origanum onites L, Lavandula angustifolia Mill., Melissa officinalis L). The field trials were conducted at the Rural Services research Institute -Bafra in 2002 and 2003. Green herbage yield, drug herbage yield, drug leaf yield, drug flower yield (only lavender plant), volatile oil yield, drug herbage ratio, drug leaf ratio, drug flower ratio and volatile oil ratio in all plants were investigated. Mentha spicata L.; In terms of harvesting periods, the highest value of plant height was determined in the flowering of 50 percentage both 2002 and 2003, respectively 58.70 cm and 87.37 cm. Green herbage yields (2008.3- 6348.3 kg/da), drug herbage yields (638.0-2460.0 kg/da), drug leaf ratio (37.95- 47.95%), drug leaf yields (227.6-1141.2 kg/da), volatile oil yields (2.22-14.54 L/da) were significantly affected by the harvesting periods, on contrary, drug herbage ratio (28.48-39.01%) was not significantly effected.