Karabaşkekik (Thymbra spicata L.)'de drog verimi ile ekolojik, ontogenetik ve morfogenetik varyabilitenin araştırılması
  1. Tez No: 15148
  2. Yazar: SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada Çukurova koşullarında doğal olarak yetişen fakat, sürekli toplamalarla nesli tükenmek Üzere olan Karabaşkekik' te ova ve yayla koşullarında ontogenetik ve morfogenetik varyabilite incelenmiş, en yUksek drog verimleri, uçucu yağ verimleri ve carvacrol miktarları ova koşullarında çiçeklenme sırasında elde edilmiştir. Bununla birlikte Karabaşkekiğin carvacrol içeriği yönünden her iki bölgede de başarıyla yetiştirilebileceği saptanmıştır. Ancak, Pozantı'da düşük kuru ağırlıklar nedeniyle, uçucu yağ verimlerininde düşük olması bu bölgede drog verimini artırmaya yönelik daha' ileri düzeyde kültür çalışmalarına başlanmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Thymbra spicata has been naturally grown in Çukurova, but because of intensive collection from the nature, Thymbra population has been heavily destroyed. This study was conducted to determine ontogenetic and morphogenet ic variability of Thymbra spicata grown in both Adana and Pozantı representing high and low land conditions respectively. The highest drag, volatile oil yields and carvacrol amounts were obtained during the flowering stages at low land conditions. that is, Adan?'. However, it was determined that Thymbra spi cata cuuld !?. succesfully grown in both Adana and Pozantı for obtaining high carvacrol content. Our findings, also, showed that furthet experiments related to the cultural pratices must be initiated in order to overcome low volatile oil yields at high land condition as Pozantı due to low dry weights in that location.