Konut mutfağı tasarımında teknolojinin etkileri
The effects of technology on the design of dwelling kitchens
  1. Tez No: 154899
  2. Yazar: İSMAİL EMRE KAVUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojideki gelişmeler sayesinde elde ettiğimiz her türlü yenilik, daha önce varlığı dahi söz konusu değilken, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmekte, bu sayede her tür üretim alanında oluşan rekabet ortamı üreticileri devamlı yenilikler yapmaya yönlendirmektedir. Teknolojik gelişmeler insanları elbetteki yeniliklere, yeni şeyler üretmeye ve kullanmaya yönlendirmektedir. Değişik görüntü ve tarzda üretim yapmak, kullanıcı ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde karşılayacak, kullanımı ve bakımı kolay, verimi yüksek ve uzun ömürlü ürünler tasarlamak ve üretmek olmalıdır. Günümüzde kullanılan konut mutfağında kullanılan teknoloji, günümüz yaşantısının bir örneği olarak karşımıza çıkmıştır. Yüzyılımızda yaşam çok hızlı, çok işlevli olarak devam etmektedir. Bu paralelde konutlarımızın mutfak mekanlarında aynı hızı ve işlev yelpazesini görebiliyoruz. Günümüz yoğun temposunda bir şeyler yaparken, bir şeylere yetişirken yemek işlemlerini de halletmek için bu teknolojilerden yaralanırız. Tezimin içindeki bölümleri kısaca açmak istersek; Birinci bölümde; yemek ve insan birlikteliğini incelemeye çalıştık, insanoğlunun var oluşunla beraber karşılaştığımız ve bizler için yaşam için zorunlu olan yemek eylemini, bununla beraber yemek yeme eyleminin çağlar boyu nasıl geliştiğini incelemeye çalıştık. Bu gelişimle beraber yaşadığımız konut mutfaklarının da çağlar boyu geliştiğini, sosyal değişimlerden nasıl etkilendiğini, dönemin teknolojisinin nasıl kullanıldığını anlamaya çalıştık. ikinci bölümde ise; iç mimari tasarımda mutfağın yerini ve önemini, insanlar için mutfağın önemini, sosyolojik olarak insana etkilerini, insanın (yani kullanıcının) konut mutfağı ile ilişkisini, yemek yeme eyleminin nasıl geliştiğini ve mimari bakımdan yemek yeme eyleminin nasıl gerçekleştiğini ve temel kavramlarının ne olduğuna değinmeye çalıştık.Üçüncü bölümümüzde ; konut mutfağında kullanılan tüm bileşenleri inceledik. Konut mutfağımızın içinde kullanılan depolama elemanlarından, dolaplardan başlayarak aksesuarlarına, aydınlatma elemanlarına varana kadar inceledik ve konut mutfağına teknolojik olarak neler getirdiğine, konfor ve yaşam şartlarımızı nasıl etkilediğini anlamaya çalıştık. Sonuçtan önceki bölümümüz de yani dördüncü bölümde ise ; Teknolojinin konut mutfağına etkilerini, buna bağlı olarak gerekli teknolojik faktörleri, değişik kültürlerin ve ırk çeşitliliklerinin etkilerini, konutlarımızdaki mutfak tiplerini (gerek işlevsel, gerekse mimari biçim) inceledik. Bu veriler ile kullanılan teknolojik alt yapıları ekipmanları, malzemeyi, konut mutfaklarında teknolojinin işleve, üretime ve servise etkilerini, konut mutfaklarında yeni yaşam standartlarına göre yiyecek hazırlamasını ve üretimini son olarak da günümüz mutfaklarını inceledik. Beşinci bölümde sonuç olarak elde ettiğimiz fikri paylaşmaya çalıştık. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Every newness we obtain with the help of advancements in science and technology, even its existence wasn't known in the past, is becoming a part of our life and the competition environment resulting from that development is enforcing manufacturers concentrating innovations. Technological advancements directs people towards newness and producing and using new tools. Producing in a different style and look must be producing and designing products which, meet user requirements, usable and easy to repair and efficient and durable. The technology used in residence kitchens can be considered as a representation of contemporary life. In our century daily life has a fast and multi-functional structure. From this point of view we can observe a similar tempo and function spectrum. Today, while doing something, hurrying for something we use that technology The thesis consists of following chapters; In the first chapter, the relationship of human and food and the development of the eating culture beginning from the early days of civilization has been investigated. The development of residence kitchens during centuries, in which we live, how they are affected from social changes and the application of contemporary technology has been investigated. In the second chapter, the place and importance of kitchen in interior architectural design and for people its sociological effect on people, the relation of human (or user) with the kitchen, the development process of eating, architectural effects of eating and basic concepts has been explored. VIIIn the third chapter, all the elements used in residential kitchens have been studied. The storage units used in kitchens, cupboards, accessories, lighting products are observed. Their technological effects on the kitchen and the changes on people's comfort and life conditions has been examined. In the fourth chapter; the effects of technology on residential kitchens, necessary technological factors, the effects of various cultures and ethnical differences, different types of kitchens (functional or architectural forms) in homes have been explored. The technological infrastructure used with these data, materials, tools, the effects of technology to function, production and service, the preparation of food in residential kitchen according to contemporary life standards, its production and contemporary kitchens have been studied. In the fifth chapter the conclusion has been discussed. VIII