Teknolojik gelişmelerin modüler konut mutfak tasarımına etkileri
Effects of tecnological developments on moduler kitchen design
- Tez No: 220368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsanlar yaşadıkları her dönemde yaşamlarını devam ettirebilmenin koşulu olan beslenme gerekliliklerinden dolayı sürekli yeni teknikler geliştirmişlerdir. İnsanların beslenme ihtiyaçları ile ilişkili olan mutfaklar bu ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkmış ve her zaman toplumların odak noktası özelliğini korumuştur. Mutfak her toplumda, her zaman sürekli gelişen ve değişen bir yapı içinde olmuştur. Yemek yeme unsurunun insanlar için vazgeçilmez oluşu bu gelişimi ve değişimi ortaya çıkarmıştır. Hangi toplumda olursa olsun mutfak, toplumların istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenmiş ve onların kültürlerini yansıtmıştır. Mutfak zamanla değişik boyut ve anlamlar kazanmıştır. Günümüzde ise mutfaklarda, toplumların istek ve ihtiyaçlarının, yaşam tarzlarının değişimine bağlı olarak planlama anlayışı değişikliğe uğramıştır. Giderek bu değişim mutfaklardaki dolapların kullanım amacını, yerleşimini, yapıldıkları malzemeyi ve boyutlarını etkilemektedir. Dolapların yanı sıra ortaya çıkan değişim, mutfaklarda kullanılan elektrikli cihazları da etkilemektedir. Bu cihazların tasarımında, ebatlarında, fonksiyonlarında ve yerleşimlerindeÇalışmanın ilk bölümünü içeren giriş bölümünde, teknolojinin insansistemleri, ürünleri ve kullandıkları malzemeler hakkındaki bilgiler teze aktarılmıştır. Bunun yanı sıra bu sektörde yer alan firmalara ait yerli ve yabancı katologlardan yararlanılmıştır. Alan çalışması yapılarak, modüler mutfak dolabı montajında bulunulmuş ve montaj aşamaları incelenmiştir. Çeşitli modüler mutfak firmalarının, dolaplarında kullandıkları boyut ve yükseklikler incelenerek tablo halinde hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde ise yapılan tüm araştırma, görüşme ve analizler sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda, konut mutfağındaki teknolojik gelişmeler çeşitli örneklerle ele alınmıştır. Bunlar arasında kıyaslamalar yapılmış, olumlu ve olumsuz detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde ise diğer bölümlerde yapılan çalışmalar ve incelemeler doğrultusunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yer almaktadır. yaşamını nasıl etkilediğinden ve mekânları ve nasıl değiştirdiği anlatılmıştır. Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı bir dönem olan endüstrileşme döneminin konut kavramlarında nasıl değişiklikler meydana getirdiği ve bunların mutfak mekânına olan etkileri incelenmiştir. Günümüzün sosyal ve ekonomik yaşantısına bağlı olarak değişen, mutfağın konut içindeki anlamından bahsedilmiştir. Mutfak mekânı ve ekipmanlarındaki değişiklikler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde, teknolojik gelişmelerin modüler mutfak tasarımına etkisi incelenmeden önce konut mutfaklarını tanımak amacıyla tarihsel gelişimi, endüstri dönemine kadar olan ve endüstri döneminden sonraki olmak üzere iki aşamalı olarak anlatılmıştır. Endüstri Devrimi'nin ortaya çıkışı ve etkilerini, bu dönemin konutlar üzerindeki etkilerini buna bağlı olarak mutfağın endüstrileşmesi ele alınmıştır. Devamında ise mutfağın endüstrileşmesine bağlı olarak mutfaklarda meydana gelen değişiklikler ve günümüz modern mutfağına olan etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, günümüz konut mutfağı ele alınmıştır. Konut mutfağı için gerekli günlük eylemler belirlenmiş ve bu eylemlerin gerçekleşmesini sağlayan merkezler analiz edilerek her birinin özellikleri ele alınmıştır. Bu eylemlerle kullanıcıların antropometrik ölçüleri arasındaki ilişkiler ve ergonomi incelenmiştir. Mutfak mekânını oluşturan öğeler gruplandırılmış, teknolojinin onlar üzerindeki etkileri, hangi malzemeden yapıldıkları, kullanım şekilleri ve mutfaktaki etkileri anlatılmıştır. Mutfak plan tipleri tezgahın oluşturduğu konuma göre gruplandırılarak, her tip mutfağın özellikleri çizimlerle anlatılmıştır. Kullanıcının isteklerine kültürüne ve ekonomik düzeyine göre belirlediği mutfaklar, kullanış şekillerine göre tek tek ele alınmıştır. Bölümün sonunda, günümüzde mutfak sektöründeki gelişmeler üretim sistemlerine göre ele alınmış, modüler mutfak sistemleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde modüler mutfak sektöründe yer alan firmalar ile karşılıklı görüşülerek çalışma değişiklikler meydana gelmektedir. Daha şık tasarlanmakta, sessizlik ön plana çıkmakta, paslanmaz çelik malzemelerden üretilmekte ve dolapların içine gizlenmektedirler. Bu gelişmeler mutfağı yemek hazırlama merkezi olmaktan çıkarıp yeni fonksiyonlar yüklemiştir. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri ile birlikte 5 bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
People has always developed new technics to be nourished for continueing their lives in each term of the history. The kitchens which are connected to the nourishment needs of the people have appeared as a result of these needs and they have been focus point of the communities. The kitchen has always been had developing and changing features. This development and change occured as a result of irresistable eating passion. The kitchen has taken shape according to the needs and requests of every different communities. Besides, reflection of their cultures has gained new dimensions and meanings. In today?s world, the planning of the kitchens has changed due to variation in the needs, requests and life styles of the communities. The change affects the use aims, settlements and the materials of the boards in kitchens. Apart from the boards in kitchens, the electronic equipments in kitchens are affected. Variations are occured in designs, dimensions, settlements and functions in these electronic equipments. They are designed more stylish, silence is more significant anymore and they are produced of steal materials and hiden in the boards. These developments has made kitchen more than ahow the industrialization period which technological changes are fastened made differences in residence concept and the influences on kitchens. Besides it is studied the meaning of the kitchen that is changing connected to today?s economical and social life. The variations on the kitchen and its equipments is studied. In the second part, before the influences of technological developments examined on the moduler kitchen imagination, historical development of the kitchen until the industrilization age and after industrilization age is explained in two parts in order to identify the house kitchens. The industrilization age, its influences on the houses and industrilization of the kitchen is studied. Besides, he changes on the kitchens and the influences to today?s modern kitchen is studied related to the industrilization of the kitchen. In the third part, today?s house kitchen is explained. The necesarry daily actions are determinated for the house kitchen and the materializing centers of these acts are analised. The features of each are studied. The relationship between these acts and antropometric measurements of the users and ergonomy is studied. The elements which form the kitchen is classified, the influences of technology on them, from which material they are made of is explained. Besides, usage manners and the effects on the kitchen is explained. The kitchen planning types are classified according to the settlement of the workbench and every type of kitchen features are explained with the drawings. The kitchens that the user detemined according to requests and economical situation are studied one by one according to the ways of usage. At the end of the part, the developments in kitchen sector are studied according to the production systems and moduler kitchen systems are worked in details. In this part, The information about the companys working in the moduler kitchen sector and their working systems, products, the materials they use are transfered to the thesis by interviewing them. Besides, the native and foreign catalogues belonging to these companies are used. There has been participation in fitting place where food is prepared. This study is formed of five parts including introduction and conclusion. In the introduction part, it is expained that how the technology affected the human life and how the technology changed the places. It is explained thatmoduler kitchen board and fitting stages are examinated. The dimensions and altitudes that different moduler kitchen companies use in their boards are examinated and prepared as schedules. In the fourth part, The technological developments are studied in different examples according to the informations obtained as result of all research, meetings and analises. The comparison between these are made and explained in details negative or positive. In the fifth part, there is the evaluation of the informations obtained bye the works and examinations in the other parts.