Hidroelektrik santrallerin modellenmesi ve simulasyonu
Modelling and simulation of hydroelectric plants
- Tez No: 154925
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERAFETTİN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNİN MODELLENMESİ VE SİMÜLASYONU EKE, İbrahim Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Şerafettin Erel Şubat 2004, 86 sayfa Günümüzde modelleme ve simülasyon, sistem tasarımlarının ve hali hazırdaki sistemlerin analizlerini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktır. Bu çalışmada, güç sistem dinamik bilgilerini içeren bir hidroelektrik santralin matematik modeli sunulmuştur. Çalışma içerisinde, jeneratör, yük ve güç sistem modelleri hakkında bilgi verilip hidro sistem modeli sunulmuştur. Sonuç olarak, elektrik ve hidro sistem modelleri birleştirilip PID kontrolör ile yük frekans kontrolünün simülasyonu yapılmıştır. Simülasyon için Matlab 6.5.0- Simulink yazılım programı kullanılmıştır. Elde edilen simülasyon sonuçlarına göre de en uygun PID parametreleri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Güç Sistemi, Hidroelektrik Santral, Modelleme, Simülasyon, Kontrolör.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING AND SIMULATION OF HYDROELECTRIC PLANTS EKE, Ibrahim Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electric and Electronic Eng., M.Sc. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Şerafettin Erel February 2004, 86 pages Nowadays, modelling and simulation make the system representations and the available system analysis easier and also speed them up. In this study, mathematical model of a hydroelectric power system is presented, also including knowledge of power system dynamics. In this study, the knowledge about generator, load and power system models is given and then hydro system model is presented. Finally, after combining electric and hydro system models by using PID controller, load-frequency control simulation is completed. Matlab 6.5.0 - Simulink software program is used for simulation. According to the gained simulation results, the most suitable PID parameters are determined. KEYWORDS : Power System, Hydroelectric Power System, Modelling, Simulation, Controller. u