Çevre kimyasında karşılaşılan girişimlerin belirlenmesi ve giderilme yöntemleri
Determination of interferences seen in environmental chemistry and preventing methods
- Tez No: 154980
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÇEVRE KİMYASINDA KARŞILAŞILAN GİRİŞİMLERİN BELİRLENMESİ ve GİDERİLME YÖNTEMLERİ İsmail ÖZBAY Anahtar Kelimeler : Girişim, Analiz, Spektrofotometre, Atomik Absorpsiyon Spektrometre, Endüktif Eşleşmiş Plasma (ICP), Ağır Metaller ve Kirletici Parametreler. özet : Bir elementin başka diğer bir elementin analizini karıştırması girişim olarak tanımlanır. Bir başka ifadeyle girişim, analizi yapılan elementin verdiği sinyalini pozitif veya negatif yönde etkilemesidir. Çevre kimyasında özellikle atıksu analizlerinde bu tip girişimlerle karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır. Bu çalışmada, atıksu analizlerinde yaygın olarak kullanılan spektrofotometre, atomik absorpsiyon spektrometre ve endüktif eşleşmiş plazma (ICP) cihazlarında yapılan analizlerde ne çeşit girişimlerle karşı karşıya kalındığı, bu girişimlerin analitik sonuçlar üzerinde nasıl bir etki gösterdiği üzerinde durulduktan sonra söz konusu bu girişimleri önlemeye yönelik seçenekli çözüm önerileri sunulmuştur. Deneysel çalışmaları içeren 4. bölümde ise konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, spektrofotometrik Ölçümlerde renkten kaynaklanan girişimler, kimyasal girişimler, çevre mühendisliğinde büyük bir öneme sahip kimyasal oksijen ihtiyacındaki klorür girişimi, askıda katı madde analizleri sırasında karşılaşılan girişimler ve atomik absorpsiyon spektrometre ve endüktif eşleşmiş plazma gibi enstrümantal yöntemlerle yapılan metal analizlerine ait girişim çalışmaları ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunulmuştur.ii
Özet (Çeviri)
DETERMINATION of INTERFERENCES SEEN IN ENVIRONMENTAL CHEMISTRY and PREVENTING METHODS İsmail ÖZB AY Key words : Interference, Analysis, Spectrophotometer, Atomic Absorption Spectrometer, Inductive Coupled Plasma (ICP), Heavy Metals and Pollution Parameters. Abstract : The effect of an element on another element's analysis is named as interference. In other words, it is described as positive or negative effect on an element's signal that's being analysed. This type of interference are unavoidable in environmental chemistry, especially in wastewater analyses. In this study, types of interferences seen in analyses which are made by spectrophotometer, atomic absorbtion spectrometer, inductively coupled plasma instruments which are commonly used in wastewater analyses, and what kind of an effect these interferences have on analytical results are given; then solutions to prevent these interferences are presented. In forth chapter where the experimental studies are given, includes experimental studies, interferences caused by colour in spectrophotometric measurements, chloride interference in chemical oxygen demand which has a great importance in environmental engineering, interferences met in the suspended solid analyses and in the metal analysis performed by instrumental methods such as atomic absorption spectrometer and inductive coupled plasma (ICP) have been explained in detail to provide a better understanding. m