Mekatronik sistemler kontrol kartı 'PICLABOARD'
Mechatronics systems control card 'PICLABOARD'
  1. Tez No: 154981
  2. Yazar: ALPASLAN ÇELİKTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT OYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
MEKATRONÎK SİSTEMLER KONTROL KARTI“ PICLABOARD ”Alpaslan ÇELİKTEPE Anahtar Kelimeler : Mekatronik, PIC mikrokorıtrolörü, geliştirme kartı. özet : Bu çalışmanın ilk kısmında mekatronik sistemlerin yapılan, diğer klasik kontrol sistemlerine göre avantajları, ikinci kısmında PIC mikrokontrolörleri ve diğer mikrokontrolörlere göre PICLABOARD (PIC Laboratory Board) kartının dizaynında kullanım sebepleri incelenmiş, son kısımda ise, piyasa tipi (ticari) ve eğitim amaçlı diğer geliştirme kartlarının genel özellikleriyle, PICLABOARD kartının teknik ve yapısal açılardan karşılaştırmaları yapılmıştır. Genel olarak bu çalışma ile, Kocaeli Üniversitesi Mekatronik bölümü öğrencileri tarafından eğitim maksatlı uygulamalarda ve geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış olan, PICLABOARD geliştirme kartının imkan ve kabiliyetleri özetlenmiştir. PICLABOARD kartı, diğer muadil geliştirme kartlarına ve programlayıcılanna (Microboard, Handyboard, Ravenboard, VT-84) benzer olarak, klasik devre yapılarının, çeşitli sensörlerin, eyleyici sürücülerinin, elektriki eyleyicilerin (adım motor, DC motor) ve ihtiyaç duyulabilecek diğer genel amaçlı elektronik devre elemanlarının tek bir yapıda toplandığı bir geliştirme ortamıdır. PICLABOARD kartını kullanarak uygulamalar yapan bir tasarımcı, herhangi bir sensöre, Op-amp'lara, ADC'lere (Analogtan dijitale çevirici), motor sürücülerine, çeşidi tipte göstergelere ve en önemlisi herhangi bir lehimlemeye gerek duymadan tasarımlarını gerçekleştirebilir. Çünkü, PICLABOARD mekatronik sistemler kontrol kartım kullanarak uygulamalar yapmak için, sadece bir miktar kablo ve bir tornavida yeterlidir. ıı
Özet (Çeviri)
MECHATRONICS SYSTEMS CONTROL CARD“ PICLABOARD ”Alpaslan ÇELİKTEPE Keywords : Mechatronics, PIC microcontroller, development board. Abstract : In the first part of this study, the principles and advantages of mechatronics systems over the classical control theory is discussed. The PIC microcontrollers versus to the other type of microcontrollers will also explained in the second part. In the following parts, the development boards (commercial or educational) and their abilities is studied. In the final part, a comparision of the PICLABOARD (PIC Laboratory Board) card and the other boards is presented. In this study, the abilities of PICLABOARD development card which is designed for educational purposes that is aimed to be used by Kocaeli University Mechatronics Engineering Department students is summarized. With this development board, (like the other development cards and programmers such as Microboard, Handyboard, Ravenboard, Fingerboard, VT-84) however we collect well known circuit ideas and other common design components together that can be required for the graduate students in their development applications. This PICLABOARD card with some piece of cables and a screwdriver makes it possible to control any applications without requiring any soldering activies, any sensors, any signal conditioners such as Op-Amps, ADCs, any display units or motor (actuator) drivers. m