Pınarbaşı (Adıyaman)yöresi metamorfitlerinin mineralojik-petrografik incelenmesi
- Tez No: 154988
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Bulam (Adıyaman) yöresinde yaygın olarak metamorfik kayaçlar yüzeylemektedir. Bu kayaçlar Paleozoyik yaşlı mikaşist ve mikagnayslardan oluşan Pütürge Metamorfîtleri ve fillit-şist-kalkşist ve mermerlerden oluşan Malatya Metamorfitleridir. Pütürge Metamorfîtleri orta-yüksek dereceli dereceli metamorfizmaya uğramış killi kayaçlardan türeyen mikaşist ve mikagnayslardan oluşmaktadır. Bu birim içerisinde metamorfızmanın anateksi koşullarına ulaşmasını belirten dasitik bileşimli domlar gözlenmektedir. Kayaçlardaki foliasyon yönelimleri dasitik domların çevresinde domun dış yüzeyine uygun gelecek şekilde yönlenmiştir. Pütürge Metamorfıtlerinin üst kesimlerinde gözlenen kayaçlarda kataklazma etkileriyle birlikte klorit ve epidot gelişimleri gözlenmektedir. Bu özellikler Pütürge Metamorfıtlerinin retrograd metamorfizmaya uğradığını göstermektedir. Malatya metamorfîtleri başlıca fıllit, şist ve mermerlerden oluşmaktadır. Bu kayaçlarda gözlenen klorit, epidot, aktinolit ve serizit mineralleri ile kayaçlarda gözlenen dokusal özellikler Malatya Metamorfıtlerinin düşük dereceli metamorfik koşullarda, olasılıkla yeşilşist fasiyesi koşullarında metamorfizmaya uğradığını göstermektedir. Gerek Pütürge Metamorfitlerinde gerekse de Malatya Metamorfıtlerinde gözlemlenen foliasyon yönelimleri ve kıvamlanmalar bölgenin yaklaşık kuzey-güney yönlü sıkışma rejimi altında deformasyona uğradığını göstermektedir. Pütürge Metamorfitlerini etkileyen retrograd metamorfızma ve Malatya metamorfıtlerinin ilksel metamorfizması son tektonik deformasyon evresinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metamorphic rocks extensively outcrops in the Bulam (Adıyaman) region. These rocks are Paleozoic aged Pütürge Metamorphites including metapelitic rocks, and Malatya Metamorphites consisting of metapelitic and metacarbonate rocks. Pütürge metamorphites include the medium-high grade metamorphics such as mica-schist and mica-gneiss. In this unit, dacitic volcanic domes have been seen which indicate that the metamorphism was reached to anatectic conditions. Folaitions in the Pütürge metamorphites were destroyed by doming. In the upper parts of these metamorphites, cataclastic rock textures together with chlorite+epidote mineral assemblages occur. This imply that the Pütürge metamorphites have been undergone the retrograde cataclastic metamorphism. Malatya metamorphites include the phillite, schist and marble. Chlorite+epidote -sericite-actinolite minerals in these rocks indicate that the Malatya Metamorphites have been subjected to low-grade metamorphism, possibly green-schist facies. Foliations and foldings in the both of metamorphites show that the region was deformed under the approximately north-south directioned compressional tectonic regime. Retrograde cataclastic metamorphism of the Pütürge metamorphites and the primary metamorphism of the Malatya metamorphites occured during the last tectonic deformation period.