Pınarbaşı (Kayseri) yöresinde bitkilerin ilaç, baharat, boya ve gıda olarak kullanımlarının araştırılması
- Tez No: 50391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Pınarbaşı ve Kayseri florasında doğal olarak bulunan tıbbi ve çeşitli amaçlarla kullanılan bitkilerin taranması yapılarak bunların bileşimleri etki ve kullanılışları ve diğer isimleri hakkında bilgiler verilmiştir.Yörede yapılan inceleme gezileri ve literatür çalışmaları sonucunda 241 cins 1440 bitki türünün varlığı tespit edilmiştir.Bu araştırmada Pınarbaşı ve Kayseri yöresinin tıbbi ve diğer amaçlarla kullanılan bitkiler yönünden zengin bir potansiyele sahip olduğu anlaşılıştır.241 cins bitkinin tamamından ilaç olarak faydalanılmakta, bunun yanısıra 24'ü boya,27'si gıda,9'parfümeri ve kozmetikte,1!i herbisir,5'i insektisit, 11'İ baharat,6'sı hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.Tür sayısı zenginliği bakımından Acantholimon (13 tür),Achillea (21 tür),Allium (23 tür) Alyssum (20 tür)Anthemis(18tür)Artemisia (10 tür)Asperula (10 tür) Astragalus (110 tür) Campanula (23 tür ),, Carex (17 tür). Centsurea (41 tür), Cirsium (11 tür). Convolvulus (12 tür), Dianthus (14 tür). Euphorbia (19 tür), Galium (27 tür), Gysophila (14 tür), Hypericum (23 tür). Inula (10 tür), Juncus (13 tür), Lathyrus (11 tür), Linaria (10 tür), Linum (10 tür), Muscari (9 tür), Nepeta (12 tür), Onobrychis (18 tür). Orchis (14 tür),, Orobanche (15 tür). Papaver (11 tür), Pholomis (12 tür), Potentilla (13 tür). Ranunculus (16 tür), Rumex (3 tür), Salvia (34 tür), 5corzonera (17 tür), Scrophularia (20 tür), Sedum (12 tür). Silene (4i tür), Stachys (17 tür), Tanecetum (14 tür), Taraxacum (10 tür), Teucrium (11 tür). Thymus (15 tür), Trifolium (13 tür). Trigonella (14 tür), Verbascum (37 tür), Veronica (31. tür) cinsleri üstünlük göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out around Pınarbaşı and Kayseri. The plants of this research have been using as a medicinal plants at traditional and medicines scientific food, dye and etc. Some knowledges of their chemical contents, effects and using and others names were given in this resserch. A total of 1440 species belonging to 241 genus from the this study have been determined during survey and references. The distribution of these species according to have over ten species is as follows : Acantholimon (13), Achillea (21), Allium (28), Alyssum (20 Anthemis (19), Artemisia (10), Asperula (10), Astragalus (110: Campanula (23), Carex (17), Centeurea (41), Cirsium (11), Convolvulus (12),, Dianthus (14), Euphorbia (19), Galium (27), Gysophi la (14), Hypericum (233, Inula (10), Juncus (13), Lathyrus (11), Linaria (10), Linum (10), Muscari (9), Nepeta (12), Onohrychis (IS), Orchis (14), Orohanche (15), Papaver ( 11 ), Pholomis- ( 12), Potentilla (13 ), Ranuncu lus ( 16), Rumex (8), Salvia (34), Scorzonera (17), Scrophularia (20), Sedum (12), Silene (41), Stachys (17), Tanecetum (14), Taraxacum (10), Teucrium (11), Thymus (15), Trifolium (13), Trigonella (14), Verbascum (37), Iteronica (31). All of 241 genus have been used as medicinal plants, however they have also used as dye plants (24species), food (27 species), cosmetics and perfume (5 species) insektisid (5 species), herbisid (1 species), spices (11 species) and animal food (6species).