Numerical representation of horizontal wells in reservoir models
- Tez No: 15505
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA B. BİTERGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET YATAY KUYULARIN REZERVUAR MODELLERİNDE NÜMERİK GÖSTERİMİ AKIN, SERHAT Yüksek Lisans Tezi, Petrol Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Yardımcı Doçent Dr. Mustafa B. Biterge Eylül 1991, 162 Sahife Bu çalışmada, yatay kuyuları rezervuar simulatorler inde temsil eden basit, etkili, ve kararlı bir metod geliştirilip, tek fazlı izatermal rezervuar simulasyonları ile test edilmiştir. Önerilen teknik, Chang 'in yatay kuyuları nümerik rezervuar si mulasyonl arında temsil eden metodunun basitleştirilmiş ve geliştirilmiş halidir. Modelde yatay kuyu boyunca sonsuz iletkenlik durumu göz önüne alınmıştır. Sonsuz iletkenlik durumu matematiksel olarak kuyuda muntazam potansiyel durumuna çevrilmiştir. Kuyu bloklarındaki akış muntazam potansiyel durumu kullanılarak elde edilmiştir. Kuyu ve bulunduğu kuyu bloğundaki basınç ilişkisi Abou Kassem ve Aziz 'in kuyu modeli ile tanımlanmıştır. Geliştirilen yatay kuyu modeli analitik çözümlerle doğrulanmıştır. Bu amaçla diffizüvite denkleminin yatay kuyu içeren homojen ve anisotropik hidrokarbon rezervuar! arında çeşitlisınır koşulları altında kapal \ form sonuçları «»İde» edilmiştir. Analitik çözümler, Gringarten ve Ramey tarafından sunulan Kaynak ve Green fonksiyonları kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen yatay kuyu modeli aşağıdaki görüşleri sunar;. Üç boyutlu nümerik modellerde kullanılabilir özel bir teknik. ii. Hızlı, dengeli ve genel bir çözüm metodu. iii. Hesaplanan çözümlerde yüksek hassasiyet. iv. Varolan nümerik modellere kolay uygulanabilirlik. Bu araştırmada geliştirilen yatay kuyu modeli kullanılarak tek fazlı bir petrol rezervuarında üretim performansı incelenmiştir. Modelin qrid boyut ve uzunluklarına, süre artışına olan hassaslığı araştırılmıştır. Hassas bir yatay kuyu modellemesinin rezervuarın üç boyutlu geometrik gösterimlerle elde edilebileceği gözlenmiştir. Yatay kuyu uzunluğunun, dişmerkezliliğinin ve formasyon ani sotroplsinin yatay kuyu verimliliğine etki si de araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yatay Kuyu, Hidrokarbon reservüarı, Nümerik model, Analitik model, Green -fonksiyonları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 617.01.00 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL REPRESENTATION OF HORIZONTAL WELLS IN RESERVOIR MODELS AKIN, SERHAT M. Sc. in Petroleum Engineering Supervisor : Assistant Professor Dr. Mustafa B. Biterge September 1991, 162 pages In this work, a simple, efficient and stable procedure -for representing horizontal wells in reservoir simulators is developed and tested via single phase, isothermal reservoir simulations. The proposed technique uses the methodology developed by Chang with some mod i f icat ions and simplifications. An infinite conductivity condition is considered throughout the horizontal drainhole. This infinite conductivity condition is mathematically translated into a uniform potential condition at the well. Then, the flux at the well blocks is determined from this specified uniform potential condition at the wellbore. The pressure relationship between a well and its well block is defined with the well model developed by Abou Kassem and Aziz The developed horizontal well model is validated with the analytical solutions. For this purpose closed form solution of i i idiffusivity equation in homogeneous and anisotropic hydrocarbon reservoirs having a horizontal d ra i nhol e is generated under different boundary conditions. Source and Green's.functions developed by Gringarten and Ramey are employed -for analytical solutions. The proposed horizontal well model offers the following aspects; i. Implementation of a special technique through which horizontal wells can be represented in three dimensional numerical models. ii. A fast stable and general solution scheme. i i i. High level of accuracy in computed solutions. iv. Easy adaptation to existing numerical models. Using the generated model production from a single phase, oil reservoir is studied. Model sensitivity to mesh size, time step size are examined. It is observed that for an accurate horizontal well modeling a three dimensional geometric representation of a reservoir is necessary. The effect of horizontal well length, eccentricity and formation anisotropy for horizontal well producibi 1 ity are also examined. Key words s Horizontal well, Hydrocarbon reservoir, Numerical model, Analytical Model, Green's functions. Science code s 617.01.00 iv