Ultra wideband indoor communication
Çok genişband bina içi iletişim
  1. Tez No: 155069
  2. Yazar: ELİF YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çok GenişBand Bina içi İletişim Elif Yirmibeş Çok genişband (UWB) iletişim son zamanlarda gerek araştırma komiteleri gerekse endüstri tarafından sağladığı avantajlar nedeniyle ilgiyle karşılanmaktadır. Çok düşük güç gereksinimin yanı sıra çok yüksek hızda veri transferi imkanı sağlamaktadır. Oldukça geniş bandı, çoklu erişim olanağı, enterferans ve sönümlemeye karşı yüksek yayılma ve ilerleme kazancı ile haberleşme teknolojisinde potansiyel avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte, UWB dayalı iletişim sistemlerinin birçok niteliği hala tam olarak incelenmemiştir. UWB sinyallerin bina içi yayılma ve ilerleme kazancı ile ilgili araştırmalar hala sürmektedir. Halihazırda bulunan UWB ölçüm dataları çok kısıtlı olmakla beraber kanal modellemesi için daha fazla ölçüm datalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, UWB sinyallerin bina içi yayılma ve ilerleme özelliklerini zaman kümesi içerisinde incelemekte ve istatistiksel kanal modellerine değinmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ultra Wideband Indoor Communication Elif Yirmibeş Ultra-wideband communication with its attractive features has received great interest from the industry and the research community. It has the potential for very high data rates with low processing powers. With its extremely wide bandwidth, multiple access capability, enhanced capability to penetrate through obstacles and its robustness to fading invites major advances in wireless communications. However, many important aspects of UWB-based communication systems have not yet been thoroughly examined. The propagation of UWB signals in indoor environments is one of the important issues with significant impacts. The amount of available UWB measurement data is very limited and more information is needed to support a comprehensive channel modeling. This paper describes the time-domain characterization of ultra- wideband propagation in indoor environments and introduces the recent proposed channel models with their effectiveness for indoor communications. Ill