Design of reed-solomon and convolutional coded OFDM system and performance analysis
Reed-solomon ve konvolüsyonel kodlu dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) sisteminin tasarımı ve performans analizi
  1. Tez No: 155075
  2. Yazar: UFUK BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada sayısal haberleşme sistemlerinde önemli yeri olan OFDM ve hata düzelten kodlar incelenmiştir.OFDM ve hata düzelten kodlama çeşitlerinden Reed-Solomon ve Konvolüsyonel kodlara yönelik bir literatür araştırması ile Reed- Solomon ve Konvolüsyonel kodlu OFDM sistem tasarımı yapılmıştır.Aynca bu sistemin performans analizi yapılmıştır. OFDM çok-taşıyıcılı iletimin özel bir durumudur. OFDM' in temel prensibi yüksek orandaki bilgi dizisini alttaşıyıcılar üzerinden aynı anda iletilen daha düşük oranda bilgi dizilerine ayırmaktır. OFDM kullanmanın önemli nedenlerinden biri frekans seçmeli bozulmaya veya darband gMşimine karşı dayanıklılığı arturmasıdır.Tek taşıyıcüı bir sistemde, tek bir bozulma veya girişim bütün hattı etkileyebilir, fakat çok taşıyıcılı bir sistemde, sadece küçük bir oram etkilenir.Daha sonrada hata düzeltim kodlaması, bu hataları düzeltmek için kullanılabilir. Hata düzeltmede Konvolüsyonel ve blok kodların birlikte kullanımı çok etkili bir yöntemdir.Bu çalışılmada dış kod olarak Reed-solomon ve iç kod olarakta Konvolüsyonel kodlan kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, OFDM and error-correcting codes, which have an important place in digital communication systems, have been studied. Literature research has been made on OFDM and error-correcting codes like Reed-Solomon and convolutional codes. Reed-Solomon and convolutional coded OFDM system has been designed. Furthermore, system's performance analysis has been made. OFDM is a special case of multicarrier transmission. The basic principle of OFDM is to split a high-rate datastream into a number of lower rate streams that are transmitted similtuanesly over a number of subcarriers. One of the main reasons to use OFDM is to increase the robustness against frequency selective fading or narrowband interference. In a single carrier system, a single fade or interferer can cause the entire link to fail, but in a multicarrier system, only a small percentage of the subcarriers will be affected.Error correcting codes can then be used to correct the errors. In error correcting, combining convolutional and block codes in a concatenated code is particularly powerful technique. In this study Reed-Solomon codes are used as an outer code and convolutional codes are used as an inner code.