Camın yapısal kullanımının tarihsel gelişimi, güncel olanaklar ve uygulama örneklerinin incelenmesi
Historical development of structural use of glass, use in today and examining of applied examples
- Tez No: 155079
- Danışmanlar: PROF. AYDAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mimari camın tarihsel süreç içerisindeki yapısal gelişimi araştırılmış, günümüzde yapı malzemesi olarak ulaştığı konum örnek çalışmalarla irdelenmiş ve son dönemde özellikle büro binalarında cephe ve yapı kabuğu olarak yaygın kullanımı örnek çalışmalar verilerek incelenmiştir. Giriş bölümünde camın yapısal kullanımına genel bir açıdan bakılmış ve çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, camın bulunuşundan itibaren günümüze gelinceye kadar yapısal anlamda geçirdiği evreler, uygulanmış örnekler gösterilerek araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, yapı malzemesi olarak camın yapısal kullanımını etkileyen özellikleri incelenmiştir. Temel camlama sistemleri açıklanmış ve levha camların yapıda taşıyıcı bileşen olarak farklı işlevlerde kullanımına ait örnekler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, levha camın basit ve gelişmiş türleri ve uygulanan yüzey kaplamaları, bu tür özelliklere sahip levha camların kullanıldığı örnekler verilerek incelenmiştir. Beşinci bölümde, levha camın tabakalanarak lamine cam haline getirilmesi ve çeşitli özelliklerdeki tabakaların eklenmesi ile elde edilen farklı fonksiyonlara sahip lamine camlar, uygulanmış örneklerle birlikte gözden geçirilmiştir. Altıncı bölümde, iki pencere camı arasında oluşturulan boşluk ve bu boşluğa doldurulan gaz dolgular ile elde edilen yalıtımlı camlar araştırılmış ve uygulama örnekleri incelenmiştir. Yedinci bölümde, önceki bölümlerde incelenen özelliklerdeki levha cam türlerinin, çeşitli kombinasyonlar oluşturularak yapı cephelerinde kullanımları betimlenmiş ve bu tür cepheli bina örnekleri ele alınmıştır. Sekizinci bölümde, geliştirilmiş nitelikteki levha camımn 'akıllı' olarak nitelendirilen daha gelişmiş sistemli cephelerde ve yapı XXV11kabuğunda kullanımı açıklanmış ve bu türdeki uygulanmış ve projelendirilmiş tasarımlar incelenmiştir. Sonuç bölümünün birinci kısmında, tez içinde incelenen uygulama örnekleri değerlendirilmiştir. İkinci kısımda, güncel kullanımların dışında ancak bunların ışığında, camın gelecekte mimari anlamda üstlenebileceği fonksiyonlar araştırılmıştır. Sonuç olarak üçüncü kısımda, camın yapısal kullanımının geçmişten günümüze kadar geçirdiği aşamalar sonucunda ortaya çıkan olanaklar ve her geçen gün gelişen mimarideki kullanımı değerlendirilmiştir. Mimari camın Türkiye'deki gelişimi ve uygulama örnekleri, bu çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. xxvm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, structural development of architectural glass in historical process were studied. The widespread use of architectural glass as a skin material especially in office buildings is analyzed through a number of case studies. In the first section, structural use of glass is explained from a general point of view, and the aim, scope and method is defined. In the second section, the structural development of glass from the date of invention, to today is searched by building examples. Following the second section, the third section includes the structural use of glass as an architectural material. Glazing systems are explained as well as different types of glass walls such as load-bearing is also defined. In the fourth section, simple and complex types of the pane and surface coatings which are applied to the pane are searched by means of examples which use that have characteristics in this kind. In the fifth section, laminated glass with different functions, which is obtained means by of different layers are examined together with applied examples. In the sixth section, insulating glass and the case studies are examined. In the seventh part of the work, use of pane types that have the characteristics investigated in the previous parts, in the building facades that are constituted with different combinations are described and building examples with facades that have characteristics of this kind are searched. In the eighth section, use of pane in the facades with developed system qualificated as 'intelligent' and in the building skin are examined and applied projects and proposals are searched. xxixIn the first part of the last section, case studies that are investigated in the work are evaluated. In the second part of the last section, different functions of glass that must be considered by the architects of the future is evaluated. In the third part of the last section, emerging possibilities that result from the historical development, and the structural use of glass in the architecture in the developing world are evaluated. Development and applied examples of the architectural glass in the Turkei are kept out of this study's scope. xxx