Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarında cam malzeme kullanımı üzerine bir araştırma
A research on using glass material in the conservation of immovable cultural assets
- Tez No: 305199
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Cam, ilk ortaya çıktığı günden beri, insanların değerli bulduğu bir malzeme olmuştur. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte ülkemizde ve dünyada önemi daha da artmıştır. Gelişmiş teknoloji sayesinde günümüzde özellikleri geleneksel malzemeden çok farklı olan ileri teknoloji ürünü cam mimari alanda her geçen gün daha çok tercih edilir olmuştur.Giriş bölümünde camın özelliklerinden ve gelişiminden bahsedilmiş çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır.Birinci bölümde geleneksel cam malzemenin tanımı yapılmış, üretimi ve geleneksel cam türlerinden bahsedilmiştir. Yapısal camın mimari alanda kullanımı ilk ortaya çıkışından itibaren tarihsel periyotlara ayrılarak incelenmiş, mimaride cam malzeme kullanımına etki eden akım ve mimarlara kısaca değinilmiştir.İkinci bölümde ileri teknoloji ürünü olarak cam malzeme ele alınmıştır. Türleri ve üretim şekillerine değinilmiş; mimari alanda kullanım süreci irdelenmiştir.Üçüncü bölümde koruma kavramı ele alınmış; koruma kavramı içerisinde çağdaş malzeme kullanımına yönelik uluslararası kararlardan bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde ise korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarında çağdaş malzeme olarak cam kullanımı örneklerle sunulmuştur.Beşinci ve son bölümde ilk dört bölümde anlatılanların ışığında cam malzemenin restorasyonlarda kullanım nedenleri değerlendirilmiş, cam kullanımının olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilerek korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarında cam malzeme kullanımına yönelik bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass, since its first appearance, a material that people have been found valuable. In recent years, with developing technology gained more importance in our country and in the world. Thanks to advanced technology features of today, high-tech glass which is very different from traditional architectural glass, have been preferable every day.Characteristics and development of the glass mentioned in the introduction of the study and explained the scope and method of study.In the first part the traditional definition of glass material, production and traditional glass types are mentioned. Structural use of glass in architecture from the beginning to the today?s usage examined by dividing historical periods. Currents and architects which affected the use of glass in architecture are mentioned briefly.In the second part, high-tech glass materials is discussed. Types and forms of production are addressed, discussed the process used in the architectural field.The third section, the concept of protection is discussed within the concept of protection for the use of modern materials have been mentioned in international decisions.In the fourth chapter the necessary protection of immovable cultural assets are presented with examples of contemporary use of glass as a material.The fifth and final chapter in the light of the first four chapters mentioned website use glass material causes of restorations evaluated. Evaluating the positive and negative effects of the use of glass to be protected for the use of the immovable cultural assets of the glass material was to a conclusion.