Düşük dereceli seramik sırlarının cam yüzeylerde kullanımı
Use of low-grade ceramic glazes on glass surfaces
  1. Tez No: 691652
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Seramik sırları seramik ürünlerin yüzeyini kaplayan cam veya camsı yapıdır. Seramik sırları ve cam arasındaki ilişki irdelendiğinde seramik sırlarının da silika tipi camlar olduğu görülmektedir. Yapısal benzerliklerinin etkisiyle gelişimleri birbirlerini etkilemiş hatta bazı araştırmacılara göre ilk cam üretimi sır üretiminin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Benzer yapılarına rağmen farklı iki alan olarak ilerlemelerini sürdürmüşlerdir. Yapısal benzerliklerine rağmen, sırların cam yüzeylerde kullanımına dair yapılan literatür taramalarında, sanatsal cam çalışmalarında sır kullanımı görülmekle birlikte kapsamlı bir çalışma bulunamamıştır. Bu nedenle Sanatta Yeterlik tezi olarak ele alınan bu çalışmada düşük dereceli seramik sırlarının cam yüzeylerde kullanımı araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, düşük sıcaklıklarda olgunlaşarak cam yüzeylere tutunabilen bir sır geliştirmek ve bu sırı farklı oksit ve boyalarla renklendirerek cam dekor boyalarına alternatif bir malzeme oluşturmaktır. Bu amaçla, seramik sırları ve camın, tanım ve tarihsel süreçleri irdelenerek, geliştirilen düşük dereceli seramik sırlarının cam yüzeylerde kullanılabilirliğinin yanında seramik yüzeylerdeki etkileri de araştırılmıştır. Ayrıca sırlı camlar, çöktürme ve füzyon teknikleriyle biçimlendirilerek özgün formlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic glazes are glass and glassy structure covering the surface of the ceramic products. When the connection between ceramic glazes and glass is examined, it is seen that ceramic glazes are silica-type glasses. Due to their structural similarity, their development affected each other. According to some researchers, glass production originated as part of glaze production. Despite their similar structure, they continued their progress as two different areas. Despite their structural similarities, the use of glazes is seen in literature studies on the use of glazes on glass surfaces, but there is no comprehensive study. For this reason, the use of low-grade ceramic glazes on glass surfaces was investigated in this study, which is considered as a qualification thesis in art. The aim of the research, is to develop a glaze that can be adhered to glass surfaces by maturing at low temperatures and to create an alternative material to glass decoration paints by coloring this glaze with different oxides and dyes. In addition to the use of low-grade glazes on glass surfaces developed by studying the definition and historical processes of ceramic glazes and glass, the effects on ceramic surfaces were also investigated. Furthermore, original forms were produced by shaping glazed glasses with slumping and fusion techniques.