Senkron relüktans makinasının analizi
Analysis of synchronous reluctance machine
  1. Tez No: 155097
  2. Yazar: ERSOY BEŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, öncelikle senkron relüktans makinası (SRM) hakkında günümüze kadar yapılan çalışmalar incelenmiştir. Senkron relüktans makinasınm indüktans parametreleri sonlu elemanlar analizi ile rotor konumuna, sargı akımına ve kutup tekerleği yayı ((3)' ya bağlı olarak belirlenmiştir. Belirlenen sonuçlar ışığında iki farklı tip rotor tasarımı imal edilmiş (Rl ve R2) ve bu tasarımların rotor konumuna ve sargı akımına bağlı indüktans değişimleri ölçülmüştür. Ölçüm sonuçlan yardımıyla indüktans parametrelerinin üç boyutlu yüzey modelleri çıkarılmıştır. Ölçülen indüktans parametreleri Fourier Dönüşümü ile periyodik fonksiyonlar haline dönüştürülmüştür. İndüktans parametrelerinin değişimleri kullanılarak da a,b,c faz sisteminde makinaya ait matematiksel model oluşturulup, modelin simulasyonu yapılmıştır. Yapılanlara ek olarak Rl ve R2 rotor tasarımları için faz-nötr gerilimi Van ve sargı akımı İa deneysel olarak ölçülmüş ve simulasyon sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Senkron Relüktans Makinalar, İndüktans Ölçümü, Modelleme ve Simulasyon.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies about Synchronous Reluctance Machines (SyncRel) are reviewed. Inductance parameters of SyncRel are determined as a function of rotor position, phase current and pole arc angle(P) by using Finite Element Analysis (F.E.A). According to the results, two different rotor types are manufactured and inductance parameters depend on rotor position and phase current are measured. Using the measurement results surface models of inductance parameters versus rotor position and phase current are formed. Measured inductance parameters are converted into the periodical functions by using Fourier Transform. They are used for building the mathematical model of the machine in the a,b,c phase frame and the model is simulated. In addition phase-neutral voltage(Van) and phase current (ia) are measured for Rl and R2 and they are compared with simulation results. Keywords : Synchronous Reluctance Machine, Measurument of Inductances, Modelling and Simulation.