Staphylococcus cinsi bakterilerin çeşitli antibiyotiklere duyarlılıklarının dilüsyon ve disk yöntemi ile saptanması
Determination of susceptibility of various antibiotics among staphylococci genus with dilution and disc methods
  1. Tez No: 155166
  2. Yazar: ERSİN SALİH KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNAY ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET STAPHYLOCOCCUS CİNSİ BAKTERİLERİN ÇEŞİTLİ ANTİBİYOTİKLERE DUYARLILIKLARININ DİLÜSYON VE DİSK YÖNTEMİ İLE SAPTANMASI Ağustos 2002 - Mayıs 2004 yıllan arasında Sosyal Sigortalar Okmeydanı Eğitim Hastanesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalma, İstanbul Hospital Mikrobiyoloji Laboratuvarına ve Özel Ekol Laboratuvanna başvuran hastalardan stafilokok infeksiyonu belirlenen 312 materyal üzerinde Disk Difüzyon Yöntemi (Kirby-Bauer Yöntemi) ile (16 farklı antibiyotik diski kullanarak) ve belirlenen 25 hasta örneği üzerinde Dilüsyon Yöntemi uygulanarak (sadece vankomisin kullanarak) antibiyotik hassasiyet testi yapıldı, özellikle metisilin ve vankomisin antibiyotiklerine direnç araştırıldı. Gün geçtikçe artan bir oranda antibiyotiklere direnç mekanizması geliştiren türlerin artması, başa çıkılmaz bir sorun olarak sağlığımızı tehdit etmektedir. Son zamanlarda vankomisin antibiyotiğine dirençli stafilokoklann, özellikle Staphylococcus aureus'vn ortaya çıkması bu konudaki araştırmaları sıklaştırmıştır. Çalışmaya alman 312 stafilokok cinsi bakteri tür ayrımı sonucu; 185 koagülaz pozitif stafilokok (S. aureus) ve 127 koagülaz negatif stafilokok (non-aureus) elde edilmiştir. Genel olarak 312 stafilokok cinsi bakterinin % 51 'i metisiline dirençli, % 40,7'si metisiline hassas çıkmıştır. 185 S. aureus susunun % 57,3'ü metisiline dirençli S. aureus suşlarmı oluştururken % 34,1 'i metisiline hassas S. aureus suşlannı oluşturmaktadır. 127 koagülaz negatif stafilokok susunun % 4 1,7 'si metisiline dirençli iken % 50,4'ü duyarlı bulundu. Disk Difüzyon Yöntemiyle yaptığımız çalışmada stafilokoklara karşı kullanılan Ampisilin+Sulbaktam 10/10(ig % 41,7, Azitromisin 15ug % 39,1, Seftriakson 30ug % 44,2, Kloramfenikol 30ug % 13,1, Klindamisin 2ug 23,1, Eritromisin 5ug % 33,0, Gentamisin lOug % 35,3, Metisilin 5ug % 51,0, Nitrofurantoin 300ug % 33,7, Ofloksasin 5ug % 17,0, Oksasilin lug % 55,8, Penisilin G 10 IU % 100, Rifampin 5ug % 36,9, Tetrasiklin 30ug % 41,7,Trimetoprim+Sulfamethoksazol l,25/23,75ug % 19,9 ve Vankomisin 30ug % 0 oranında dirençli bulunmuştur. Metisiline dirençli S. aureus suşlannın Ampisilin+ Sulbaktam 10/10ug % 53,3, Azitromisin 15ug % 63,8, Seftriakson 30ug % 61,9, Kloramfenikol 30ug % 20,0, Klindamisin 2ug % 41,9, Eritromisin 5ug % 43,8, Gentamisin lOug % 5,7, Nitrofurantoin 300ug % 34,3, Ofloksasin 5ug % 26,7, Oksasilin lug % 95,2, Penisilin G 10 IU % 100, Rifampin 5ug % 56,2, Tetrasiklin 30ug % 47,6, Trimetoprim+Sulfamethoksazol l,25/23,75ug % 31,4 ve Vankomisin 30ug % 0 oranında dirençli oldukları bulunmuştur. Metisiline hassas S. aureus suşlannın Ampisilin+ Sulbaktam 10/10ug % 33,8, Azitromisin 15ug % 23,8, Seftriakson 30ug % 40,0, Kloramfenikol 30ug % 12,5, Klindamisin 2ug % 2,5, Eritromisin 5ug % 26,3, Gentamisin lOug % 7,5, Nitrofurantoin 300ug % 28,8, Ofloksasin 5ug % 7,5, Oksasilin lug % 15,0, Penisilin G 10 IU % 100, Rifampin 5ug % 17,5, Tetrasiklin 30ug % 36,3, Trimetoprim+Sulfamethoksazol l,25/23,75ug % 13,8 ve Vankomisin 30ug % 0 oranında dirençli oldukları bulunmuştur. Vankomisin antibiyotiğine karşı Disk Difüzyon Yönteminde 25 suş içerisinden sadece 2 suş kısmi hassas bulunurken, bu suşlann Dilüsyon Yöntemiyle minimum inhibisyon konsantrasyonlarının sırasıyla 4 ve 2 ug/ml olarak hassas oldukları elde edilmiştir. Eylül, 2004 Ersin Salih Kalender VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF SUSCEPTIBILITY OF VARIOUS ANTIBIOTICS AMONG STAPHYLOCOCCI GENUS WITH DILUTION AND DISC METHODS During August, 2002 and May, 2004, totally 312 causative staphylococci specimens that were obtained from Microbiology Department of Social Insurance Okmeydanı Education Hospital, Microbiology Laboratory of Istanbul Hospital, and Private Ekol Laboratory in which these were tested for various antibiotics susceptibilities with Disc Diffusion (Kirby-Bauer Method) Method (16 different antibiotic discs have been used) and also Dilution Method was applied (only vancomycin has been used) for vancomycin resistance in 25 patient specimens of 312 samples. Thus, we investigated proportion of resistance for various antibiotics, especially methicillin and vancomycin. From day to day, increasing rates of multi-antibiotics resistance microorganism are seriously threaten human health and they are unable to cope with present antibiotics. Nowadays, the studies of these antibiotic resistances are close together because of coming into being of vancomycin resistant or heterogeneously resistant staphylococci, especially S. aureus isolates. Species classification outcomes of 312 staphylococci genus; 185 coagulase positive staphylococci (S. aureus) and 127 coagulase negative staphylococci (non- aureus) were obtained. Generally, outcomes of 312 staphylococci were separated into 51 % methicillin resistant staphylococci and 40.7 % methicillin susceptible staphylococci. 185 S. aureus isolates are distinguished into 57.3 % methicillin resistant S. aureus and 34.1 % methicillin susceptible S. aureus. 127 coagulase negative staphylococci isolates were distinguished into 41.7 % methicillin resistant and 50.4 % methicillin susceptible coagulase negative staphylococci. vnAccording to results of Disc Diffusion Method; Ampicillin+Sulbactam 10/lOug 41.7 %, Azitromycin 15ug 39.1 %, Ceftriaxone 30ug 44.2 %, Chloramphenicol 30ug 13.1 %, Clindamycin 2ug 23.1 %, Erythromycin 5ug 33.0 %, Gentamycin lOug % 35.3, Methicillin 5ug 51.0 %, Nitrofurantoin 300ug 33.7 %, Ofloxacin 5|ig 17.0 %, Oxacillin lug 55.8 %, Penicillin G 10 IU 100 %, Rifampin 5ug 36.9 %, Tetracycline 30ug 41.7%, Trimethoprim+Sulphamethoxazole 1. 25/23. 75ug 19.9 % and Vancomycin 30ug 0 % have been found to be resistant. In methicillin resistant S. aureus, Ampicillin+Sulbactam 10/lOug 53.3 %, Azitromycin 15ug 63.8 %, Ceftriaxone 30ug 61.9 %, Chloramphenicol 30ug 20.0 %, Clindamycin 2jxg 41.9 %, Erythromycin 5^ig 43.8 %, Gentamycin lOug 5.7 %, Nitrofurantoin 300ug 34.3 %, Ofloxacin 5ug 26.7 %, Oxacillin ^g 95.2 %, Penicillin G 10 IU 100 %, Rifampin 5^g 56.2 %, Tetracycline 30jig 47.6 %, Trimethoprim+Sulphamethoxazole 1.25/23.75ug 31.4 % and Vancomycin 30ug 0 % have been found to be resistant. In methicillin susceptible S. aureus, Ampicillin+Sulbactam 10/lOug 33.8 %, Azitromycin 15ug 23.8 %, Ceftriaxone 30ug 40.0 %, Chloramphenicol 30jig 12.5 %, Clindamycin 2ug 2.5 %, Erythromycin 5jig 26.3 %, Gentamycin lOug 7.5 %, Nitrofurantoin 300ug 28.8 %, Ofloxacin 5ug 7.5 %, Oxacillin lug 15.0 %, Penicillin G 10 IU 100 %, Rifampin 5ug 17.5 %, Tetracycline 30ug 36.3 %, Trimethoprim+Sulphamethoxazole 1.25/23.75ng 13.8 % and Vancomycin 30ug 0 % have been found to be resistant. Although only 2 isolates from 25 samples have been found as intermediate resistant against to vancomycin antibiotic with Disc Diffusion Method, their minimum inhibition concentrations with Dilution Method have actually been found to be susceptible 4 and 2 ug/ml respectively. September, 2004 Ersin Salih Kalender vm