Okside amilozlu gümüş nanopartiküllerin topikal antibiyotiklerle staphylococcus aureus kökenlerine karşı sinerjik etkisi
Synergistic effect of oxidized amylose silver nanoparticles with topical antibiotics against staphylococcus aureus strains
  1. Tez No: 709292
  2. Yazar: MEHMET ERKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Patojen bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi, enfeksiyonların tedavisinde ciddi problemler yaratmaktadır. Bu nedenle yeni antibakteriyel ajanların geliştirilmesine gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada yaygın bir fitokimyasal olan amiloz; hidrojen peroksit ve bakır sülfat yardımıyla okside edilip, gümüş nitrat ile birleştirilerek okside amilozlu gümüş nanopartikül kompleksi sentezlenmiştir. Bu kompleksin, fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi ve yüksek kontrastlı geçirimli elektron mikroskobu kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. Bu kompleks ve topikal kullanımı olan antibiyotiklerden gentamisin, siprofloksasin, mupirosin, fusidik asitin antibakteriyel aktiviteleri; klinik örneklerden soyutlanan 50 Staphylococcus aureus kökenine karşı sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Okside amilozlu gümüş nanopartikül kompleksinin MİK değeri 16-250 μg/ml, MBK değeri ise 600-4000 μg/ml aralığında bulunmuştur. Ayrıca antibiyotikler ile arasındaki sinerjik aktivite, dama tahtası yöntemi kullanılarak 10 klinik kökene karşı denenmiştir. Okside amilozlu gümüş nanopartikül kompleksi ile gentamisin arasında sinerji, siprofloksasin ve mupirosin ile sinerji/kısmi sinerji, fusidik asit arasında kısmi sinerji saptanmıştır. Bu çalışmada sentezlenen okside amilozlu gümüş nanopartiküllerin ve bu dört antibiyotik ile kombinasyonlarının etkili topikal ajanlar olarak kullanılabileceği, farklı cins ve tür bakterilere karşı çeşitli antibiyotiklerle de kombinasyonlarının araştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of resistance of pathogenic bacteria to antibiotics creates serious problems in the treatment of infections. Therefore, there is a need to develop new antibacterial agents. In this study, a common phytochemical, amylose, oxidized with the help of hydrogen peroxide and copper sulfate, combined with silver nitrate, silver nanoparticle complex with oxidized amylose was synthesized and characterized using Fourier transform infrared spectroscopy and transmission electron microscopy. Antibacterial activities of this complex and topical antibiotics gentamicin, ciprofloxacin, mupirocin, fusidic acid were determined by liquid microdilution method against 50 strains of Staphylococcus aureus isolated from clinical specimens. The MIC value of the oxidized amylose silver nanoparticle complex were found to be between 16-250 μg/ml and the MBK value between 600-4000 μg/ml. In addition, synergistic activity with antibiotics was tested against 10 clinical strains using the checkerboard method. Synergy was detected between oxidized amylose silver nanoparticle complex and gentamicin, synergy/partial synergy with ciprofloxacin and mupirocin, partial synergy with fusidic acid. It is thought that the synthesized oxidized amylose silver nanoparticles and their combinations with these four antibiotics can be used as effective topical agents, and their combinations with different antibiotics against different genera and species of bacteria should be investigated.