Metabolik sendrom ve koroner kalp hastalığının genetik sebebi olduğu düşünülen ACE ve PON genlerindeki polimorfizmin Türk populasyonunda araştırılması
The investigation of ACE and PON gene polymorphisms in Turkish population are thought the reason of metabolic syndrome and coronary hearth disease
- Tez No: 155174
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
.... ÖZET METABOLİK SENDROM VE KORONER KALP HASTALIĞI'NIN GENETİK SEBEBİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN ACE VE PON GENLERİNDEKİ POLİMORFİZMİN TÜRK POPULASYONUNDA ARAŞTIRILMASI Multifaktoriyel koroner kalp hastalığı, günümüzde önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Potansiyel olarak metabolik sendrom hastalığının koroner kalp hastalığına dönüşebileceği düşünülmektedir. Çeşitli çalışmalarda metabolik sendrom ve koroner kalp hastalığının, paraoksonaz I ve angiotensin dönüştürücü enzim genlerindeki polimorfızmler arasındaki ilişkili araştırılmıştır. Yapılan bir çok vaka - kontrol çalışmasında, polimorfızmler ile hastalıklar arasında ilişki gösterilmesine rağmen, diğer bazı çalışmalarda bu ilişkiye rastlanmamıştır. Çalışmamızda koroner kalp ve metabolik sendrom hastalarının trigliserit, kolesterol, yüksek densiteli lipoprotein, düşük densiteli lipoprotein gibi biyokimyasal parametreleri, anjiotensin dönüştürücü enzim ile paraoksonaz gen polimorfizmleri, sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubu örnekler ile karşılaştırılmıştır. Metabolik sendrom ve sağlıklı örnekler arasında uygulanan ilişkisiz grup t testi sonuçlarına göre örnekler arasında vücut kütle indeksi, yüksek densiteli lipoprotein ve trigliserit değerleri arasında anlamlı ilişki gözlenirken, düşük densiteli lipoprotein ve kolesterol değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Koroner kalp hastası ve sağlıklı kontrol grubu örnekler arasında Mann Whitney U test sonuçlarına göre ise vücut kütle indeksi, kolesterol, yüksek densiteli lipoprotein ve düşük densiteli lipoprotein değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmesine rağmen trigliserit değerlerinde bu ilişkiye rastlanmamıştır. Koroner kalp ve metabolik sendrom hastalığı ile anjiotensin dönüştürücü enzim ve paraoksonaz gen polimorfızmi arasında ise Pearson kikare testi sonuçlarına göre; istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Temmuz 2004 Nüzhet Cenk SESAL VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF ACE AND PON GENE POLYMORPHISMS IN TURKISH POPULATION ARE THOUGHT THE REASON OF METABOLIC SYNDROME AND CORONARY HEART DISEASE Multifactorial coronary heart disease is one of the most important reasons of morbidity and mortality today. Metabolic syndrome disease is thought to be a potential of coronary heart disease. The association of metabolic syndrome, coronary heart disease, paraoxonase 1 and angiotensin converting enzyme genes' polymorphisms are investigated in articles. Positive association is reported in several case - control studies. In the study, biochemical parameters such as; triglyceride, cholesterol high density lipoprotein, low density lipoprotein, angiotensin converting enzyme and paraoxonase genes polymorphisms' association between coronary heart, metabolic syndrome disease and normal healthy subjects were investigated. According to the unrelated group t test results; body mass index, high density lipoprotein and triglyceride values were found to be associated between metabolic syndrome and healthy subjects but there was no association between low density lipoprotein and triglyceride values. According to the Mann Whitney U test results, body mass index, cholesterol, high density lipoprotein and low density lipoprotein values were found to be associated between coronary heart disease and healthy control subjects, but there was no association with triglyceride values as well as angiotensin converting enzyme. According to the kii square test results, the paraoxonase 1 55 and 192 genes' polymorphisms were found to have no association between coronary heart, metabolic syndrome disease and healthy subjects. Temmuz 2004 Nüzhet Cenk SESAL vn