Durusu (Terkos) gölü çapak balıkları (Abramis brama Linnaeus, 1758)'nin metazon parazitleri
Metazoan parazites of bream (Abramis brama Linnaeus, 1758) in the lake Durusu (Terkos)
  1. Tez No: 155179
  2. Yazar: EMİNE KARATOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET DURUSU (TERKOS) GÖLÜ ÇAPAK BALIKLARI (Abramis brama LINNAEUS, 1758)'NIN METAZOAN PARAZİTLERİ Bu çalışmada 2002 Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve 2003 Mayıs aylarında Durusu (Terkos) Gölü'ndeki Çapak Balığı ( Abramis brama Linnaeus, 1758) nın metazoan parazitleri araştırıldı. Bu çalışma sırasında toplam olarak 67 çapak balığı metazoan parazitleri için incelendi. Çalışılan 67 balığın 64 tanesinde toplam olarak 10 metazoan parazit türü bulundu: Dactylogyrus sphyrna (Linstow, 1878) ve Dactylogyrus distinguendus (Nybelin, 1936) Monogenoidea, Caryophyllaeus latîceps (Pallas, 1781) Cestoidea, Tetracotyle percae-fluviatilis (Linstow, 1856), Diplostomum spathaceum (Rud., 1819) ve Diplostomulum clavatum (Nordmann, 1832) Trematoda, Eustrongylides excisus (Jagerskiöld, 1909) Nematoda, Piscicola geometra (L., 1758) Hirudinea, Mollusk glochidiası Bivalvia, Argulus foliaceus (L., 1758) Crustacea. A. brama nın dominant parazitleri olarak D. spathacaeum, D. sphyrna ve D. distinguendus bulundu. Diğer parazitlerin hem enfeksiyon yüzdeleri hem de enfeksiyon yoğunlukları yüksek değerde bulunmadı.Teşhis edilen bütün parazitler Durusu Gölü'ndeki A. brama lor için yeni kayıtlardır. D. distinguendus ve T. percae-fluviatilis Türkiye için ilk kayıtlardır. Temmuz, 2004 Emine KARATOY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METAZOAN PARAZITES OF BREAM (Abramis brama LINNAEUS, 1758) IN THE LAKE DURUSU (TERKOS) In this study, metazoan parasites of the bream (Abramis brama Linnaeus, 1758) in the Lake Durusu (Terkos) were observed in June, July, August, September, October of 2002 and May of 2003. During this study, a total of 67 bream were investigated for its metazoan parasites. A total of 10 species of metazoan parasites were found on 64 of the 67 fish examined. Those parasites were identified: Dactylogyrus sphyrna (Linstow, 1878) and Dactylogyrus distinguendus (Nybelin, 1936) Monogenoidea, Caryophyllaeus laticeps (Pallas, 1781) Cestoidea, Tetracotyle percae-fluviatilis (Linstow, 1856), Diplostomum spathaceum (Rud., 1819) and Diplostomulum clavatum (Nordmann, 1832) Trematoda, Eustrongylides excisus (Jagerskiöld, 1909) Nematoda, Piscicola geometra (L., 1758) Hirudinea, glochidia of mollusk Bivalvia, Argulus foliaceus (L., 1758) Crustacea. D. spathaceum, D. sphyrna and D. distinguendus were found as dominant parasites of A. brama. Both prevalance and intensity of other parasites were not found high number. All identified parasites are new record for A. brama in the Lake Durusu. D. distinguendus and T. Percae-fluviatilis are first records for Turkey. July, 2004 Emine KARATOY n