Sapanca Gölü'ndeki Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) (Kızılkanat) ile Terkos (Durusu) gölündeki Squalius cephalus (Linnaeus, 1758) (Tatlı su kefali)'un total yağ asidi bileşimlerinin mevsimsel değişiminin belirlenmesi
Determination of the seasonal changes on total fatty acid composition of Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) in Sapanca Lake and Squalius cephalus (Linnaeus, 1758) in Terkos lake
- Tez No: 380932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan Sapanca Gölü'nde bulunan, Scardinius erythrophthalmus ile Terkos (Durusu) Gölü'nde bulunan Squalius cephalus'un total yağ asidi bileşimi ve onun mevsimsel değişimi gaz kromatografik metotla araştırılmıştır. Scardinius erythrophthalmus'un yağ asidi bileşiminde C14:0-C24:1 arasında 29 farklı yağ asidi bulunmuştur. Squalius cephalus'un yağ asidi bileşiminde C10:0-C24:1 arasında 36 farklı yağ asidi bulunmuştur. Her iki balık türünün total yağ asidi bileşimi mevsimsel sıcaklık değişimlerinden etkilenmiştir. Her mevsim, doymuş yağ asidi olarak majör (C16:0) palmitik asit, tekli doymamış yağ asidi olarak majör (C18:1 ω9) oleik asit ve aşırı doymamış yağ asidi olarak da majör (C22:6 ω3) dokosahekzaenoik asit (DHA) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, total fatty acid composition and its seasonal change of the Scardinius erythrophthalmus which is found in the Lake Sapanca in Turkey's Marmara Region, and the Squalius cephalus which is found in the Lake Terkos in the same region, is examined with gas chromatography method. In Scardinius erythrophthalmus fatty acid composition between C14:0-C24:1, 29 different kind of fatty acid were found. In Squalius cephalus fatty acid composition between C10:0-C24:1, 36 different kind of fatty acid were found. The fatty acid composition of both fish species was affected by the seasonal changes. In each season, saturated fatty acid mostly (C16:0) palmitic acid, monounsaturated fatty acid mostly (C18:1 ω9) oleic acid, and as polyunsatured fatty acid mainly (C22:6 ω3) docosahexaenoic acid (DHA) are found.