Zorunlu eğitim süresinin arttırılmasının öğretmenlere göre mesleki (çıraklık) eğitim merkezlerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
According to the teachers the evaluation of influences of extending period of compulsory education on vocational (apprenticeship) training centers
  1. Tez No: 155180
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülkemizde,Selçuklulardan bu yana Ahilik Teşkilatları ile yaşatılarak sürdürülen cumhuriyet döneminde özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelen mesleki eğitim 1977 yılında çıkartılan 2089 sayılı Çırak,Kalfa ve Ustalık kanunu, 1986 yılında çıkartılan 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu,2001 yılında çıkartılan 4702 sayılı kanunla 3308 sayılı kanunda ilavelerle bazı değişiklikler sağlanmış ve günümüzde uygulanmakta olan şeklini almıştır. 1997 yılında çıkartılan 4306 sayılı Sekiz Yıllık Kesintisiz Temel Eğitim Kanunundan sonra pek çok gelişmiş ülkelerin daha ilerisinde başarılı,verimli ve ekonomik bir mesleki eğitim biçimidir. Endüstrileşmiş ülkelerde günümüz ihtiyaçlarına göre uygulanmış modern mesleki (çıraklık) eğitimi, belirli yaş grubundaki gençlerin mesleki eğitiminde etkinlikle uygulanmaktadır. Mesleki (çıraklık) eğitimini bir ülkenin mesleki eğitim sistemi içerisindeki ağırlığı ekonomik, sosyal ve politik sisteminin özelliklerine eğitime dayandığı temel felsefeye, eğitim tecrübelerine ve geleneklerine göre farklılık göstermektedir. Hiçbir meslekî eğitim görmeden iş hayatına atılan gençlerin mesleki (çıraklık) eğitim sisteminde yetiştirilerek becerili iş gücü hâline getirilmesi, ülkemizin bu ihtiyacının karşılanmasında en ekonomik ve gerçekçi yol olup, bu gençlerin mesleki (çıraklık) eğitim sistemiyle yetiştirilmeleri toplumsal açıdan da fayda sağlayacaktır. Yıllık Kesintisiz Temel Eğitim Kanununun olumlu uygulamalarıyla mümkün olabilecektir. Bu çalışmada 4306 sayılı 8 yıllık kesintisiz temel eğitimin mesleki eğitime olumlu ve olumsuz etkileri incelenerek, yasanın olumlu ve olumsuz etkilerinin mesleki (çıraklık) eğitim sistemine, eğitim ve öğretime katkısı değerlendirilmiştir. Yapılan bu araştırmada mesleki eğitim kurumlarında görev yapan kadrolu öğretmenlere, zorunlu eğitim süresinin arttırılmasının mesleki eğitim merkezlerine etkilerini belirlemeye yönelik bir anket uygulanmıştır. Yedi bölümden oluşan bu araştırmada birinci bölümde giriş, problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, denenceler, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar, araştırmanın amacı ve önemi ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde genel olarak eğitim sistemi ve mesleki (çıraklık) eğitim ana başlıkları altında literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölümde araştırma modeli, evren, örneklem, geçerlilik ve güvenirlik çalışması, verilerin toplanması ve analizi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular bağımsız değişkenlere göre istatistiksel yöntemler kullanılarak tablolar halinde verilmiştir. Beşinci bölümde sonuçlara yer verilmiştir. Altıncı bölümde tartışmalar, yedinci bölümde ise önerilere yer verilmiştir. Bir ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında zorunlu eğitim süresinin ve mesleki eğitimin önemi açıktır.Daha önce bu konuda araştırma yapılmadığından bu araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda zorunlu eğitimin arttırılmasından sonra mesleki eğitim merkezlerine gelen öğrencilerde nitelik bakımından ve sosyal yönleri bakımından bir gelişme olduğu görülmüştür.Mesleki eğitim sisteminde bir takım olumlu gelişmelerin olduğu ve bunun sonucu olarak mesleki eğitim merkezlerine beden eğitimi dersi ve rehber öğretmen kadrosunun verilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Gelişen teknolojiyle donanımlı labaratuarlara ihtiyaç olduğu görülmüştür.Eğitim-Öğretimle ilgili yazılı kaynakların yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country vocational training beeing carried on with“Ahilik”organizations from the Selchuks and coming till today by reserving its charectericks, formed by code nr.2089 of apprenticeship,formanship and mastership enacted in 1977, code nr.3308 of apprenticeship and vocational training enacted in 1986 and with additions to code nr.4702 enacted in 2001 gained some modifications. After the code of 8 years uninterrupted compulsory basic education^ is a form of vocational training which is more succesfull, efficient and economic than most of developed countries. In industrilized countries modern vocational ( apprenticeship) training, adapted according to today needs, is applied efficiently in vocational training of youth being in certaing age group. Vocational (apprenticeship) training varies according to traditions experiences in eduntion.Basic philosophyeducation based on, social and economic characteristics and the weight of vocational (apprenticeship) training within the education system. Training of touth in vocational (apprenticeship) training centers is not only usuful in supplying skilled workforce to the countries need and also useful from the point of view of the social life. It is only possible and more realistic way to make youth developing,able to use technology,skilled,productive and have a job by positive application of code nr.4306, 8 year uninterrupted basic education and code nr.3308 for apprenticeship negative effects ef code 4306, 8 year uninterrupted compulsory basic education, additions of the negative and pozitive effects are examined onto the vocational (apprenticeship) training system,education and training. In this research, a poll applied to permenant teachers for determining effects extending period of uninterrupted compulsory education on vacational training centers. In the first part of this research, consisting 7 (seven) arts importance and aim ofthe archcriptions, Limits, Figures, experiments, sub-problems, problem sentence, problem stuation and introduction is evaluted. In the second part of the research, in general, literature is studied under main headings of training system and vocational ( apprenticeship). In the third part studies are done regarding analyse and collection of data, study of reliability and validity, sampling, universe, research model. In fourth part of research, datas stemmed from the research are supplied in tables by using statistical methods as per independent parameters. In the fifth part, the results are held. In the sixth, discussions and in the seventh, suggestions are held. The importance of period of compulsory education and vocational education is certain in the progress and' development of the country. This study is done since there is no such study in the field. As a result ofthe research, after extention of compulsory education a progress is observed on students attending vocational training centers in terms of qualityand from social point of view. The necessity of supplying permanent gymnastichs advisory teachers occured after positive developments in systems of vocational education. Necessity of laboratories equipped with modern technology is observed. It is determined that sourses of literature regarding education and training does not sufficing.